Borsa İstanbul, Fiyat İstikrarsızlığına Karşı Yeni Tedbirler Aldı

Borsa İstanbul, piyasada fiyat istikrarsızlığı ve orantısız işlemlere karşı yatırımcıları korumak amacıyla yeni tedbirler açıkladı. Volatil piyasa koşullarının ardından, 5 hissenin tedbir kapsamına alındığı duyuruldu.

Bu tedbirler çerçevesinde, tedbir uyarınca 4 Aralık 2023 tarihinde başlayacak olup, 03 Ocak 2024 tarihine kadar devam edecek. Tedbirler kapsamında, belirlenen hisselerde açığa satış ve kredili işlemlerin gerçekleştirilememesi önlemleri uygulanacak.

Borsa İstanbul'un almış olduğu bu tedbirler, piyasa koşullarının kontrol altında tutulması ve yatırımcıların olası risklere karşı korunması amacını taşımaktadır. Yatırımcılar, tedbirlerin detaylarını ve etkilerini dikkatlice inceleyerek işlem stratejilerini gözden geçirmelidir.

Borsa İstanbul'da Tedbir Kararı: Belirtilen Hisselerde İşlem Kısıtlamaları Başlıyor

Borsa İstanbul, 1 Aralık 2023 tarihinde belirli hisselerde fiyat istikrarsızlığına karşı alınan tedbirleri duyurdu. İşte tedbir kapsamındaki hisseler ve uygulanacak önlemler:

Batısöke Söke Çimento Sanayi T.A.Ş (BSOKE)

  • 4 Aralık 2023 Pazartesi gününden itibaren BSOKE hisselerinde kredili alım yasağı uygulanacak.

Hedef Holding A.Ş. (HEDEF)

  • 4 Aralık 2023 Pazartesi gününden itibaren HEDEF hisselerinde kredili alım yasağı uygulanacak.

VBT Yazılım A.Ş. (VBTYZ)

  • 4 Aralık 2023 Pazartesi gününden itibaren VBTYZ hisselerinde kredili alım yasağı uygulanacak.

Birlik Mensucat Ticaret ve Sanayi İşletmesi A.Ş. (BRMEN)

  • 4 Aralık 2023 Pazartesi gününden itibaren BRMEN hisselerinde kredili alım yasağı uygulanacak. Ayrıca, BRMEN hisselerinde brüt takas, kredili alım ve açığa satış ile emir paketi tedbirleri de başlayacak.

Selçuk Gıda Endüstri İhracat İthalat A.Ş. (SELGD)

  • 4 Aralık 2023 Pazartesi gününden itibaren SELGD hisselerinde brüt takas, kredili alım, açığa satış ve emir paketi tedbirleri uygulanacak.

Bu tedbirler, Borsa İstanbul'un fiyat istikrarsızlığı ve aşırı volatiliteye karşı almış olduğu önlemler kapsamında hayata geçirildi. Yatırımcıların bu tedbirleri göz önünde bulundurarak işlem stratejilerini revize etmeleri önerilmektedir.

100 Lot 440 Lot Oluyor! %330 Bedelsiz SPK Onayında! 100 Lot 440 Lot Oluyor! %330 Bedelsiz SPK Onayında!

Editör: Bengüsu Ogelman