Borsa endeksi gün içinde artışla başlasa da, gün sonunda satışlarla beraber tekrar eksiye geçiyor. Bu durumu değerlendirmek için Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı Ekonomist Ali Bahçuvan'a sorduk. Bahçuvan, borsadaki zayıflığı yaklaşan seçimler nedeniyle oluşan siyasi belirsizliğe, deprem sonrası tedbirlerin sona gelmesine ve son dönemde döviz ile ilgili yazılan yabancı banka raporları ve dedikodulara bağladı.

Bahçuvan, Bireysel Emeklilik Sistemi ve Varlık Fonu alımlarının borsanın tekrar toparlanmasına büyük katkı sağladığını, ancak dövizle ilgili risk algısının artması nedeniyle yatırımcıların kur korumalı mevduata kaydığını belirtti. Bunun nedeni, kur riski algısının abartılı dile getirilmesiyle bir süre sonra riski sevmeyen tüm yatırımcıların kur korumalı mevduata yöneleceğini göstermesidir.

Dev Aracı Kurum Otomotiv Hissesi 360 TL Olacak Dedi! Dev Aracı Kurum Otomotiv Hissesi 360 TL Olacak Dedi!

Bahçuvan, faizlerin Kredi Kayıt Bürosu'nda (KKM) sabit olması nedeniyle cazibesinin yeterli olmadığını, ancak faizlerin serbest bırakılmasıyla beraber yüzde 25'lere kadar çıktığını ve üst sınır konulmazsa enflasyon oranına kadar çıkabileceğini belirtti. Faizlerin vatandaşın enflasyona karşı parasını koruyacak düzeyde olmaması durumunda, yatırımcıların alternatif olarak ev, araba, arsa gibi şeyleri alarak kendilerini koruyabileceklerini düşündüğünü ifade etti.

Bahçuvan, seçimlerden sonra pozitif reel faiz sürecine geçileceğini ve bunun da dövizden faize dönülen bir süreci başlatacağını söyledi. Bu nedenle, dövizde kısa vadede bir çıkış görülebilse bile sonrasında dövizden faize dönülen bir sürecin başlayacağını öngördü.

Yükselen faizler nedeniyle borsada ucuz para ve kredi bulmanın zorlaştığını belirten Bahçuvan, alternatif yatırım araçlarının borsada ancak seçici hisselerde ve artan faiz ortamından fayda sağlayacak şirketlerde hareketler gösterilebileceğini belirtti.

Bahçuvan, seçim yaklaştıkça borsada risk almak isteyen yatırımcıların yatırımları olabileceğini, ancak şu an temkinli bekleyişin ağır bastığını aktardı.

Borsa İstanbul'da çok sert düşüş: Seans erken kapatıldı!

Editör: Burhanettin Ercuman