Çin, ABD’nin önüne mi geçiyor?

Avustralya merkezli bir kuruluşun araştırmasına göre, Çin 44 teknoloji alanının 37’sinde ABD’nin önünde yer aldı.

Son yıllarda teknolojiye yaptığı büyük yatırımlarla dünya sahnesinde büyük teknolojik atılımlar yapan Çin, pek çok alanı domine etmeye devam ediyor.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün son araştırması Çin teknoloji alanındaki üstünlüğünü açık bir şekilde ortaya koyuyor. Çin, 44 teknoloji alanının 37’sinde liderliği elinde bulundururken, ABD sadece 7 alanda Çin’in önünde bulunuyor.

Gayrimenkul Şirketi Düşüyor! Paranızı Yarıdan Fazla Düşürdü! Gayrimenkul Şirketi Düşüyor! Paranızı Yarıdan Fazla Düşürdü!

ASPI raporuna göre, Çin, dronlar, makine öğrenimi, elektrik bataryaları, nükleer enerji, kuantum sensörleri ve ileri düzey veri analizi, yapay zeka algoritmaları, gelişmiş robotlar, otonom sistemler ve sentetik biyoloji gibi birçok kritik alanda ABD’nin önünde yer alıyor.

ABD ise gelişmiş entegre devre tasarımı ve üretimi, yüksek performanslı bilgi işleme, doğal dil işleme, quantum bilgisayar, aşı ve tıbbi önlemler, küçük uydular ve uzay fırlatma sistemleri gibi alanlarda liderlik ediyor.

Editör: Erdem Yeşilyurt