2008 yılı mali krizinden beri en büyük yıllık zararı açıklayan Credit Suisse’te kan kaybı sürüyor.

Banka, 2022 yılının son çeyreğinde 1,4 milyar İsviçre Frangı zarar açıklayarak, 2021 yılında başlayan zararlarına yeni bir halka daha ekledi. Böylece toplam yıllık zarar 7,3 milyar İsviçre Frangı (7,9 milyar dolar) oldu. Credit Suisse 2008 yılında 8,2 milyar İsviçre Frangı (8,9 milyar dolar) zarar açıklamıştı. 

Bankanın hisseleri de son 12 ayda yüzde 65 oranında değer kaybı yaşadı.

Credit Suisse’den yapılan açıklamada, zorlu ekonomik koşulların, piyasalardaki olumsuz gelişmelerin dördüncü mali çeyrek performansını olumsuz etkilediği kaydedildi. 

Sosyal medyada bankanın zor durumda olduğuna dair haberlerin yer alması üzerine, müşteriler 2022 yılının son üç ayında bankadan 121 milyar dolar çektiler.

Hisselerin elden çıkarılmasına yol açan iddiaların ardından atılan birtakım yanlış adımlar da bankayı iyice çıkmaza sürükledi.

Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut

Örneğin, Credit Suisse’in müşterilerinden olan ABD’li hedge fon Archegos Capital Management’ın 2021 yılında çöküşü bankaya 5,5 milyar dolara mal oldu. Daha sonra banka dışında yapılan bağımsız bir soruşturma, “riskin etkin bir şekilde kontrol edilemediği” raporunu sundu. 

Credit Suisse bu olumsuz gelişmeler üzerine, yatırım bankacılığı işini tamamen elden çıkarıp servet yönetimine odaklanan bir yeniden yapılanma planı gündeme getirerek, 9 bin kişiyi işten çıkarmaya başladı.

Editör: Erdem Yeşilyurt