Dün açıklanan ABD'deki enflasyon verisi, piyasalar için beklenen bir gelişme olup hareketli bir gün yaşandı.

Altın, enflasyon verisi öncesi yatay seyir izlerken, beklentilerin altında açıklanan enflasyon verisi sonrasında hızla değer kazandı. Altının ons fiyatı 1.932 dolar seviyesinden başladığı seansı, enflasyon verisiyle birlikte güçlenerek geçti ve son bir ayın en yüksek seviyesi olan 1.960 dolar seviyesine kadar yükseldi.

%733.33 Sermaye Artırımı! %733.33 Sermaye Artırımı!

ABD'nin Haziran ayı TÜFE verisi, yüzde 0,3'lük beklentinin altında yüzde 0,2 artış göstererek yıllık bazda yüzde 3'e geriledi. Bu veri altının alıcılı tepki vermesine neden oldu ve altın günü 1.957 dolar/ons seviyesinde tamamlayarak yüzde 1,3'lük bir kazanç elde etti.

Gümüş, dünkü seansı yüzde 4'ün üzerinde kazançla son bir ayın zirvesinden kapatarak dikkat çeken bir performans sergiledi. Gümüş, 23,12 dolar/ons seviyesinden başladığı günü 24,13 dolar/ons seviyesinden tamamlayarak yüzde 4,3'lük bir kazanç sağladı.

Platin de kazançlı bir gün geçirerek dikkat çeken kıymetli metaller arasında yer aldı. 930 dolar/ons seviyesinden başlayan platin, günü 955 dolar/ons seviyesinde tamamlayarak yüzde 2,6'luk bir kazanç elde etti.

Paladyum ise diğer kıymetli metallerle uyumlu bir seyir izleyerek kazançlı bir gün geçirdi. Paladyum, 1.243 dolar/ons seviyesinden başladığı seansı 1.278 dolar/ons seviyesinden tamamlayarak yüzde 2,8'lik bir kazanç elde etti.

Editör: Burhanettin Ercuman