Derlüks Yatırım Holding A.Ş. (DERHL), bugün (8 Ekim) KAP'a yaptığı bildirimde, kurumsal stratejisine uygun olarak, %100 bağlı ortaklığı Emiliano Zapata Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile %45 iştiraki bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi Ticaret A.Ş.'nin 30 Eylül 2023 mali verileri temel alınarak birleştirme çalışmalarına başlama kararı aldı.

Bu birleşme sonucunda, Toprak Enerji'ye ait enerji üretim tesisleri, bağlı ortaklık aracılığıyla Derlüks Yatırım Holding A.Ş.'nin finansal tablolarında konsolide edilecek ve malvarlıkları tek bir yönetim merkezinden kontrol edilecektir.

Bu gelişme, Derlüks Yatırım Holding A.Ş.'in faaliyet alanlarını genişletmesinin yanı sıra, Emiliano Zapata'nın yerli üretim ve ihracata dayalı gelirlerini artırarak sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimine dönüşmesini hedeflemektedir.

Bu sayede, gelecekte Avrupa Birliği ve diğer ülkelerde uygulanması beklenen karbon vergisi gibi ticaret engellerine karşı hazır ve rekabetçi bir konumda olmayı amaçlamaktadır.

BIST100 Analizi ve SAT Sinyali Veren Hisseler! BIST100 Analizi ve SAT Sinyali Veren Hisseler!

Editör: Bengüsu Ogelman