Son altı ayda, AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AVHOL) hisse senedi, yatırımcılarına %60'lara varan bir kayıp yaşatarak değer kaybetmiş görünüyor. Altı ay önce 93 TL olan hisse fiyatı, en son kapanışta 36,34 TL'ye kadar düşmüştür.

100 Lot 888 Olacak! 100 Lot 888 Olacak!

Hisse, son beş günde %18 değer kazanmış olsa da, 21 Aralık'ta taban fiyatından kapanmıştır. Bu dalgalı seyirli grafiğin ardından Borsa İstanbul, tedbir uygulamasına başlamıştır.

Borsa İstanbul tarafından uygulanan tedbir, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde gerçekleşmiştir. Bu tedbir, kredili işlemlere konu edilmeme olarak belirlenmiştir. Uygulama bir ay süreyle geçerli olacak olup, 22 Aralık 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 19 Ocak 2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar devam edecektir.

AVHOL hissesinin yanı sıra, EGSER hissesi de aynı tedbire tabi tutulacaktır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun kararı doğrultusunda alınan bu önlem, yatırımcıları kredili işlemlerden korumayı amaçlamaktadır. Bu süre zarfında AVHOL ve EGSER payları kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Editör: Burhanettin Ercuman