Kardemir bu yıl ilk temettü taksitini A,B ve D grubu hisseler için 21 Haziran 2023 tarihinde pay başına 0,0986841 TL olarak gerçekleştirdi. Kardemir temettüsünün ikinci taksiti 28 Kasım 2023 tarihinde yine pay başına 0,0986841 TL olarak yapılacak.

Ne zaman hesaba geçecek?

Nakit temettüler hesaplara T+2 gününde geçeceğinden dolayı, nakit bakiyeler 30 Kasım 2023 tarihinde kullanılabilir olacak.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Temettü dağıtımı, şirketin hissedarlarının yatırım hesaplarına temettü ödemesi gerçekleştirmesidir. Bir şirketin temettü dağıtacağı tarih, genellikle şirket tarafından belirlenir ve yatırımcılara açıklanır. Temettü dağıtımı genellikle yıllık veya yarı yıllık olarak yapılır. Temettü dağıtımı öncesinde, şirketin genel kurul toplantısında temettü dağıtım oranı belirlenir.

Borsa İstanbul’da Temettü Rüzgarı: Üç Şirketten Yatırımcıya Nakit Yağmuru! Borsa İstanbul’da Temettü Rüzgarı: Üç Şirketten Yatırımcıya Nakit Yağmuru!

Temettü dağıtan bir şirketin hissesine sahip olan yatırımcılar, temettü dağıtım tarihinde, hisselerinin aldığı temettü tutarını hesaplarına yatırılır. Temettü oranı, hisse senedinin fiyatına oranla belirlenir. Dolayısıyla, yatırımcılar hisse senetlerinin fiyatının düşük olduğu dönemlerde daha yüksek bir temettü oranı alabilirler.

Borsada Temettü Nasıl Alınır?

Borsada temettü almak için öncelikle temettü veren bir şirketin hisse senedine sahip olmak gerekir. Yatırımcılar genellikle uzun vadeli bir strateji kullanarak hem şirketin performansından kaynaklı fiyat artışından hem de temettü ödemelerinden faydalanarak getiri elde etmeye çalışırlar.

Şirketler, genellikle belirli dönemlerde temettü dağıtımı yaparlar ve bu dönemlerin öncesinde ilan ederler. Temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalıdır sorusunun cevabı ise hisse senedinin "temettü hakkı kazanma tarihi"dir. Bu tarih, ilgili şirketin belirlediği tarihtir ve genellikle şirketin genel kurul toplantısından sonra açıklanır. Temettü hakkı kazanma tarihinden önce hisse senedi satın alan yatırımcılar, ilgili dönemde açıklanacak olan temettüden yararlanabilirler. Ancak temettü hakkı kazanma tarihinden sonra satın alınan hisse senetleri temettüden yararlanamazlar.

Editör: Nida Türk