Bugün Dolar/TL kuru 19.24 TL'den başladı ve 19 TL'yi aşmasıyla birlikte yükselişi devam ediyor. Yeni KKM'nin etkisi ve seçim gündemi piyasalarda yakından takip ediliyor. Euro ise tarihi zirvesi olan 21.19 TL seviyesine yükseldi.

TCMB'nin Ocak ayında dövizden dönüşümlü KKM hesaplarında faiz üst sınırını kaldırması sonrasında, şimdi de TL mevduatlar için faiz üst sınırı kalktı ve bankalar faiz oranını belirleyecek. Resmi Gazete'de yayınlanan kararın ardından bankalarda KKM faizleri yüzde 25'lere kadar çıktı ve mevduat faizleri de yüzde 30'un üzerine çıktı. Daha önceki faiz oranı, TCMB'nin politika faizi olan yüzde 8.5'e ek olarak yüzde 3'tü. Yani toplamda yüzde 11.5 seviyesindeydi.

Mart ayında enflasyon yüzde 2.85 seviyesinde gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı. Ancak yıllık enflasyon oranı yüzde 50.51 oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yigit Bulut, Türkiye Ekonomi Modeli'nin dünyaya meydan okuma olduğunu belirtirken, diğer bir danışmanı Naci Ağbal ise enflasyonla mücadele için ekonomide yapısal reformların önemine vurgu yaptı.

Kur Korumalı Mevduat uygulamasının geçici bir uygulama olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Nurettin Nebati, "Bu işler tamamen oturunca zaten kendiliğinden ortadan kalkacak. Şu anda yük bankaların üzerinde, bizim üzerimizde bir yük kalmadı" dedi.

Merkez Bankası, mart ayı enflasyon verilerini değerlendirme raporunu yayınladı. Raporda, gıda grubunda tarihsel eğilimin üzerinde bir artışın olduğu ve kırmızı et fiyatlarının mart ayındaki gıda fiyatlarını sürüklediği belirtildi.

Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı! Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı!

TCMB'nin toplam rezervleri geçtiğimiz hafta 2 milyar 193 milyon dolar azalarak 124 milyar 694 milyon dolara geriledi. Bu durum, ekonomi ve döviz piyasalarında yakından takip edilmektedir.

Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması - Son Dakika Ekonomi Haberleri | Ntv  Para

Editör: Burhanettin Ercuman