ABD'de cuma günü açıklanan kişisel harcamalar verisinin beklentilerin üzerinde artış göstermesine rağmen PCE deflatör verilerinin enflasyon baskısının yavaşladığına işaret etmesi, piyasalarda yükselişe neden oldu. Ancak bu sabah Çin'de PMI verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi, ABD vadeli piyasalarında hafif bir satıcılı seyre neden oluyor. Dolar endeksi ise hafif artıda.

Bu hafta, ABD'de tarım dışı istihdam ve ISM verileri öne çıkıyor. Yurt içinde ise Enflasyon Raporu sunumu ve Merkez Bankası başkan yardımcılarında yapılan değişiklikler takip ediliyor. Risk primindeki düşüşe bağlı olarak dolar/TL'de oynaklığın düşük kalmaya devam edebileceği ve 27 seviyesinin altındaki bant hareketinin sürebileceği düşünülüyor.

%17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor! %17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor!

Euro/Dolar paritesinde ABD ekonomisinin dirençli olması ve enflasyon baskısının azalması, dolar endeksinin diğer para birimlerindeki zayıflıktan destek bulmasına neden oluyor. ECB'nin güvercinleşme eğilimi ise paritede izleniyor. Bu hafta açıklanacak veriler parite için önemli olabilecekken, şu an için görüş nötr. Bugün paritede 1,0945 - 1,1085 arasında bant hareketi bekleniyor.

Ons Altın/Dolar cephesinde ABD ekonomisinin dirençli olması ve veri akışının oynaklık yaratabileceği belirtiliyor. Ons altında ABD ekonomisine yönelik veriler destekleyici olurken, enflasyonist baskının yavaşlaması baskı unsuru olmuş durumda. Bugün ons altında 1.943 - 1.969 arasında bant hareketi öngörülüyor. Fed toplantısının ardından açıklanacak verilerin yine önemli olacağı vurgulanıyor.

Bu bilgiler, finansal piyasalardaki durumu belirlemeye yönelik temel verileri içermektedir. Ancak döviz kuru ve altın fiyatları sürekli olarak değişmektedir, bu nedenle en güncel fiyatları takip etmek için güvenilir bir kaynaktan bilgi almanız önemlidir.

Editör: Burhanettin Ercuman