Dün akşam saatlerinde açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jeremy Powell, gerekli görüldüğünde faizin beklenenden yüksek seviyede pivot yapacağını ve gerekirse o seviyelerde uzun süre tutulacağını ima etmişti. Powell’ın açıklamalarının ardından 22 Mart tarihindeki toplantıda yapılacak faiz artış ihtimalinin 25 baz puan ve 50 baz puan değerleri neredeyse eşitlenmişti. Yalnızca birkaç hafta önce 50 baz puan faiz artış ihtimalinin olmadığı düşünülüyordu. Bu kadar dinamik bir piyasada yatırımcıların şunun kararını vermesi gerekiyor. Ocak ayı itibariyle piyasalarda yaşanan yükseliş gerçekti ve Fed mi engelledi yoksa yaşanan yükseliş bir yalancı bahar mıydı? Bunun muhasebesini yaptıktan sonra yatırımcının önünde bir yol haritası belirecektir.

Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu! Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu!

Yaırımcıların şunu iyi bilmesi gerekir ki doların güçlendiği ortamda riskli varlıkların ve yatırım araçlarının değer kazanması beklenemez.

Açıklamadan sonra yaklaşık yüzde 1.5 değer kazanan  dolar endeksi anlık olarak 105.7 seviyelerinde.

ALTIN DA DİRENEMEDİ

Dolar endeksi yükselirken altının ons ve gram fiyatında derin geri çekilmeler görüldü. Açıklamadan sonra ons altın yüzde 2’ye yakın düşüş yaşarken gram altın da aynı oranda düşüşle 1105 TL seviyelerinde seyrediyor.

Gram Altın

Ons Altın

Düşüşe Bitcoin de Katıldı

Fed tarafından gelen olumsuz haberlerle Bitcoin tarafında da rüzgar tersine döndü. Bir süredir yatay-düşüş yönlü seyreden piyasa yaşanan gelişmelerin ardından 22 bin dolarların altını test etti.

Dünya piyasaları yaşanan gelişmelerle yukarı aşağı savrulurken her yatırımcının eğilimin ne tarafta olduğunu fark etmek için gelişmeleri sıkı takip etmesi ve devam eden süreç hakkında kendi analizi ve fikrinin olması gerekir.

Editör: Erdem Yeşilyurt