Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 750 baz puan artırma kararı aldıktan sonra, dolar ve altın fiyatlarında hızlı düşüşler yaşandı. Dolar kuru 2 lira birden değer kaybederek 25 liraya kadar geriledi. Bu durum, yatırımcıların “Dolar yükselecek mi düşecek mi? Dolar ne kadar oldu?” gibi soruları araştırmalarına neden oldu.

 dolar-1               

Dolar neden düştü?

Ünlü finans uzmanı , doların düşüşüyle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Herkes faiz artırımına odaklanmıştı, ancak doların düşüşünün asıl nedeni ortaya çıktı.

Ünlü finansçı , sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, dolar kurundaki gizli gerçeği açıkladı. Doların düşüşüyle ilgili şaşırtıcı gerçek ortaya çıktı. Herkes faizi göz önünde bulundurmuştu, fakat ünlü ekonomist , doların gerçek düşüş sebebini açıkladı. Bu şoke edici açıklama ile birlikte insanlar dikkatlerini çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB), faiz oranlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan liderliğinde toplanan Kurul’un politika faizini yüzde 25’e yükseltme kararı aldığını duyurdu. Bu kararın ardından dolar kuru hızla 2 lira birden değer kaybederek 25 liraya kadar düştü. Yaşanan bu düşüşlerin ardından uzmanların görüşleri merak edilmeye başlandı. Ünlü finans uzmanı ’nın yaptığı paylaşım ise herkesi şaşırttı.

 Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi.

Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. (ONRYT) Halka Arz İçin Hazır: Tüm Detaylar! Onur Yüksek Teknoloji A.Ş. (ONRYT) Halka Arz İçin Hazır: Tüm Detaylar!

“Dün dolar/TL 27,20 seviyesinden 25,18’e düşerken, Merkez Bankası’nın müdahalesi neticesinde 1 milyar dolar satış gerçekleşti ve net pozisyon -65,6 milyar dolara geriledi. Tarihi cümlelerinden birini hatırlatalım: ‘Döviz düşüşünü gördüğümde heyecanlandım, arkadaşlara sordum, bir şeyler yapmış mıyız? Hayır efendim, yapmamışız. Vay canına!’ Not: 1 milyar dolar sattı, arkadaşlar almadı.” şeklinde eleştirilerde bulundu.

Altın fiyatlarında hareketlilik devam ediyor. ABD'den gelen olumlu  verilerin ardından ons altın uzun süredir görmediği seviyelere geriledi.  Ons altın 1893 dolara kadar düşüş gösterdi.

Altın için ‘son şans’ uyarısı!

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,21 değer kaybıyla 1.629 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 1,22 kayıpla 10 bin 806 liraya geriledi.

Geçen hafta sonu 2.710 lira olan çeyrek altının satış fiyatı 2.677 liraya indi.

Uzmanlar, altın fiyatlarındaki düşüş trendinin tersine döneceğini ve emtia piyasalarının yükselişe geçeceğini belirterek “Düşük fiyattan alım yapmak için son şansınız” dedi.

Uzmanlar, yatırımcılara şu sözlerle seslendi:

“Geçtiğimiz ay açıklanan faiz kararının sonrasında uzun soluklu bir düşüş trendine giren altın 1890 direncinin altına kadar sarkış gösterdi. Bu inişlerin pazartesi itibariyle önce yavaşlamasını, ilerleyen günlerde ise bıçak gibi kesilerek tersine döneceğini düşünüyorum. Özellikle Ağustos’un son günlerinde ons tarafında 1950’nin üzerine yönelik yeni ataklar yaşanabilir. Bu yüzden herkese söylediğim şey “Vakit geldi”. Toplantı sonrasında Powell’ın konuşmalarıyla birlikte her türlü varlık türünün, dolar karşısında değer kaybedeceğini tahmin etmiştik. Şimdi ise durum tersine dönecek ve dolar endeksinde bir gerileme yaşanırken, altın ve Euro tarafında yeni yükselişler gözlemlenecektir.  Sizlere de tavsiyem, hiçbir zaman tek bir yatırım aracına bütün birikiminizi yatırmamanız yönünde.”

Editör: Hüseyin Çınar Yıldız