Bugün, Borsa tarihinde yeni bir rekor kırdı ve aynı gün içinde Dolar da tarihi bir yükseklik gördü.

Faiz kararı öncesi, gelecekte daha yüksek faiz artışlarının beklenmesiyle Dolar/TL, 27 seviyesinin altına geriledi, ancak Para Politikası Kurulu (PPK) kararı sonrası tekrar yükselişe geçti ve bugün 27,50 seviyesini aştı.

Dolar/TL, tarihi yüksek seviyesine yönelik kademeli yükselişini sürdürdü ve 27,50'nin üzerine çıkarken, piyasada bugün açıklanan Eylül ayı enflasyon verileri yakından izlendi. Ayrıca, bugün Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın Meclis'te yapacağı sunum da büyük ilgi gördü.

Erkan, bugün 15.30'da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bankanın faaliyetleri hakkında bilgi sunumu yapacak. Erkan'ın ileteceği mesajlar ve milletvekillerinin sorularına vereceği yanıtlar, piyasalarda yakından izlenecek.

Seçimlerin ardından TCMB, 2.150 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi, ancak bugün açıklanan veriler enflasyonun hala yükseldiğini gösterdi.

Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi… Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi…

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Üİ-ÜME), bir önceki ay ile karşılaştırıldığında %3,40 arttı ve yıllık olarak %47,44'lük bir artış kaydetti.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Üİ-ÜME) , bir önceki yılın Aralık dönemine göre %36,06 oranında artış gösterdi. 2022'nin aynı dönemine göre ise %47,44'lük bir artışla sonuçlandı. Ek olarak, on iki aylık ortalama hesaplamalarına göre, YÜF-Endeks %65,55 oranında bir yükseliş yaşadı.

Editör: Abdurrahman Zougari