Bilançoların açıklanmasının ardından bedelsiz potansiyeller ortaya çıkar ve yatırımcılar için yeni fırsatlar doğurur. En yüksek bedelsiz potansiyeline sahip şirketlerden biri olan Ege Endüstri (#EGEEN) incelenmiştir.

Bedelsiz potansiyelleri, özkaynaklarının ödenmiş sermayeye bölünmesiyle hesaplanır ve Ege Endüstri'nin bedelsiz potansiyeli %55502'dir. Ancak, potansiyelin yüksek olması, şirketin sermaye artışı yapacağı veya hisse fiyatının artacağı anlamına gelmez.

Bedelsiz sermaye artırımı, mevcut hissedarlarına ücretsiz yeni hisse senetleri dağıtarak, şirketin sermayesini artırır. Bu sayede, mevcut hissedarlar elindeki paylarını artırırken, şirketin de sermayesi artar. Ancak, bedelsiz sermaye artırımı şirketin kontrolünün el değiştirmesine veya hissedarların haklarının azalmasına neden olabilir.

Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu! Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu!

Bedelsiz sermaye artırımı, hisse senetlerinin fiyatını da etkileyebilir. Eğer şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapacağı açıklanırsa, hisse senetlerinin arzı artar ve talep sabit kalırsa hisse senetlerinin fiyatı düşebilir. Ancak talep artarsa fiyat artışı da mümkündür.

Borsada her dönem kazandıran 9 hisse haberi - BorsaGündem.com

Editör: Burhanettin Ercuman