Temettü tahminleri, şirketlerin cari F/K değerleri, son 3 yıllık kar dağıtım ortalamaları ve tahmini temettü verimleri dikkate alınarak hesaplanır. Ancak, temettü oranı, şirketlerin kararına bağlı olduğundan, yatırım kararı verirken sadece bu orana bakmak yeterli değildir.

Temettü yatırımı stratejisi, hisse senedi yatırımcıları arasında yaygın bir seçenektir. Ancak, yatırımcıların, temettü ödemesi yapan şirketlerin finansal durumlarını ve gelir tablolarını dikkatle analiz etmeleri önemlidir. Ayrıca, şirketlerin temettü verimlerini ve sürdürülebilirliğini analiz etmek, sektörel trendleri takip etmek ve risk toleranslarını göz önünde bulundurmak da önemlidir.

Beklenen Temettü Haberi Geldi! %532.56 Oranında Kar Payı Ödemesi Yapılacak! Beklenen Temettü Haberi Geldi! %532.56 Oranında Kar Payı Ödemesi Yapılacak!

Tek bir şirkete yatırım yapmak yerine, portföyde birden fazla temettü ödeyen şirketin yer alması, riski azaltmak ve karı maksimize etmek açısından daha uygun olabilir. Ancak, temettü yatırımının da risk içerdiği unutulmamalı ve genel yatırım prensiplerine uyulmalıdır.

Temettü tahminleri;
Tahmini temettü verimi, cari F/K değeri ve son 3 yıllık  kar dağıtım ortalamasına göre hesaplanır.

Hisse Temettü ortalaması      Temettü tahmini        Temettü ucuzluk skoru     10 yıl temettü yatırınca ek  pay
AKMGY %5.6     %22.4        3.28     %124

Yarın Hisse Başı 5,13 TL Temettü Dağıtılacak - Economicon

Editör: Burhanettin Ercuman