Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut

Geçtiğimiz yıl gösterdiği olumlu performansla dikkat çeken Borsa İstanbul, 2023 yılının son aylarında belirgin bir düşüş yaşayarak milyonlarca yatırımcının gündemine oturdu. BIST 100 endeksi, 22 Aralık tarihli haftanın kapanışını, %2,67'lik bir düşüşle 7557 puandan tamamladı. Bu negatif performans, endeksin 3 Ekim'de kaydettiği rekor seviye olan 8562 puanla arasında 1000 puanlık bir mesafe oluşturdu. Aylık bazda endeks, %6'luk bir kayıpla karşılaştı.

22 Aralık'ta en yüksek işlem hacmi gerçekleşen şirketler, Türk Hava Yolları (THYAO), Akbank (AKBNK), Tüpraş (TUPRS) ve Yapı Kredi Bankası (YKBNK) olarak belirlendi. Akbank'ta en fazla para girişi görülürken, en çok para çıkışı ise THYAO'da yaşandı.

BIST 100 endeksine dahil olan şirketler arasında en yüksek artışı gösteren üç şirket şu şekilde sıralandı: Europen Endüstri (EUREN), %6,3'lük artışla 15,7 TL, Anadolu Efes (AESEF), %6'lık artışla 134,5 TL ve Ahlatcı Doğal Gaz (AHGAZ), %1,6'lık artışla 11,3 TL'ye ulaştı.

Editör: Burhanettin Ercuman