Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı! Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı!

Geçmişte ABD’nin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Hazine Bakan Yardımcılığını yapan Paul Craig Roberts, dünya enerji ticaretinde dolardan uzaklaştıkça ABD ekonomisinin çöküşe doğru ilerleyeceğini söyledi. Roberts, 30 Ocak’ta yayımladığı makalede, Suudi Arabistan'ın kısa bir süre önce petrol için dolar dışındaki para birimleriyle ödeme kabul etmeye açık olduğunu duyurduğuna işaret etti. Bu yaşanırsa dolara olan talebin ve para biriminin değerinin hızla düşeceğini söyleyen Reagan döneminin Beyaz Saray yetkilisi, “Bu, Washington’ın gücüne ve Amerikan bankalarının mali gücüne yönelik büyük bir tehdittir.” diye ekledi. Roberts, dünyadaki alternatif eğilimin, Washington’ın doların rezerv para rolünü “yaptırımlar ve varlıklara el koymalarla kötüye kullanmasından” kaynaklandığını kaydetti.

ABD Kongre Üyesi Marjorie Taylor Green de 29 Ocak'ta yaptığı uyarıda, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla ilgili "Bu süreç aynı zamanda doların artık dünyanın para birimi olmamasıyla da sonuçlanabilir. Kendi kibrimiz ve NATO üyesi olmayan Ukrayna'daki 'demokrasiyi kurtarma mücadelemiz' nedeniyle, ağır yaptırımlara maruz kalan Rusya, ABD dolarına ihtiyaçları olmadığını dünyaya kanıtlıyor." ifadesini kullanmıştı.

REZERV PAYI 25 YILIN DİBİNDE

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayınlanan “Doların hakimiyeti ve geleneksel olmayan rezerv para birimlerinin yükselişi” başlıklı raporda, doların dünyadaki merkez bankalarının döviz rezervlerindeki payının 2021 sonu itibarıyla yüzde 59’a gerilediği belirtildi. Söz konusu seviyenin son 25 yılın en düşük seviyesi olduğuna işaret edilen raporda, özellikle avronun 1999’da dolaşıma sokulmasının ardından, doların merkez bankalarının rezervlerindeki payının 70 seviyelerinden sonra 11 puan düştüğü vurgulandı.

ABD’nin küresel rezervlerdeki payı azalırken, küresel ticaretteki payını ise önemli oranda koruyor. Günde gerçekleştirilen 6 trilyon dolar hacmindeki küresel döviz işlemlerinin yüzde 85’i halen dolarla gerçekleştiriliyor.

Editör: Feriha Bahçuvan