Fed başkanı Powell konuşmasında nelere değindi?

Fed Başkanı Powell, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne yarıyıl para politikası raporunu sundu. Powell, faizde zirve seviye beklenenden yüksek olabilir dedi.

Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut

Powell, Senato Bankacılık Komitesi önündeki duruşma için hazırladığı konuşmasında, “En son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen önceden tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor” dedi. Yine de her kararın toplantı özelinde verileceğini de vurguladı.

Powell’ın konuşması sonrasında CME Group’un paylaştığı faiz beklentilerinde dikkat çekici bir değişim oldu. Birkaç hafta öncemart ayında 50 baz puan faiz artışı ihtimal dahilinde görülmezken konuşma sonrasında FED’in 22 Mart tarihinde alınacak faiz artış kararında 50 baz puan ve 25 baz puanlık faiz artış beklentileri neredeyse eşitlendi.

Enflasyonun yumuşadığını ancak izleyeceği patikanın dalgalı olabileceğini belirten Powell, FED’in gerekirse faiz artışlarını hızlandırmaya hazır olduğu mesajını verdi. Çekirdek enflasyonun umulduğu kadar hızlı düşmediğini söyledi.  Ayrıca konuşmasında arz talep dengesizliğinin altını da çizdi ve işgücü piyasasının gücüne dikkat çekti ve bu dengenin sağlanması için yapacak işlerinin olduğunu belirtti.

Powell, FED’in enflasyonu kontrol altına almak için daha fazlasını yapması, hatta belki de daha büyük oran artışlarına geri dönmesi gerektiğinin bir işareti olabileceğinin farkında olduğunu söyledi. Şuanda ABD ekonomisinin fiyat istikrarından çok uzak olduğunu vurguladı.

Ayrıca kripto paralar konusuna da değinen Powell, “Kripto paralarda hayli kargaşa, dolandırıcılık ve risk görüyoruz. Bankaların kripto paralar konusunda dikkatli olduğundan eminiz.”  dedi.

Powell kripto sektörü hakkındaki görüşlerini şu sözlerle ifade etti:

Kripto sektöründe neler olduğunu izlemeye devam ediyoruz. Dolandırıcılık ve şeffaflık eksikliği söz konusu ama biz inovasyonun önemli olduğunu düşünüyoruz. İnovasyonu engellemek istemiyoruz.

Sabit coin’lere ekstra bir ilgi gösterilmeli diye düşünüyorum. Kripto paralar ve diğer alanlarda da regülasyonlar gelmelidir.

Uygun regülasyonların olduğu bir dünyada sabit coin’lere kesinlikle bir yer olduğunu düşünüyorum.

Halka açık, izin gerektirmeyen blok zincirleri konusunda çok fazla endişe var, çünkü dolandırıcılığa da açıklar.

Editör: Erdem Yeşilyurt