Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut

İsrail-Filistin çatışması, tüm dünyadan gelen ciddi tepkilere rağmen devam etmekte, bu da piyasalarda risk algısını yükseltiyor ve aynı zamanda küresel piyasalardaki hareketleri etkilemeye devam ediyor.

Piyasa analistleri, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in bugünkü para politikası kurulu toplantısında faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakacağına dair kesin bir beklenti olduğuna dikkat çekiyorlar. Ayrıca, bankanın faiz oranlarını 2024'e kadar sabit bırakacağı tahminleri de oldukça güçlü bir şekilde devam ediyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), bugünkü toplantısında federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı almıştır. Bu karar, 12 komite üyesinin oybirliği ile alınmıştır.

Fed'in açıklamasında, ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte güçlü bir büyüme kaydettiği, istihdam artışlarının yılın ilk yarısına göre hafiflediği ancak hala güçlü olduğu, işsizlik oranının düşük olduğu ve enflasyonun yüksek seviyede kalmaya devam ettiği vurgulanmıştır.

Ayrıca, açıklamada "Daha yüksek uzun vadeli faiz oranlarının ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması olasılığının yüksek olduğu" ifadesine de yer verilmiştir.

Editör: Abdurrahman Zougari