GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. firmasının %66 oranındaki hissedarı olduğu Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations MMC, Azerbaycan'ın ilk ilaç üretim tesisinin temel atma törenini Bakü'de gerçekleştirdi.

Azerbaycan Devleti tarafından tahsis edilen Pirallahi Industrial Zone içerisinde, 52,000 m2'lik bir alanda inşa edilecek olan tesisin ilk fazında, yaklaşık 36 milyon Amerikan Doları yatırımıyla hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu stratejik yatırım, tamamen ithalata dayalı 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarında faaliyet gösterecek olan ilk yerli üretici olma özelliği taşıyor.
 

Telekom Hissesinde %60'tan Fazla Prim Potansiyeli! Telekom Hissesinde %60'tan Fazla Prim Potansiyeli!

KAP Açıklaması:

"GEN'in %66 oranında hissedarı olduğu Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations MMC tarafından kurulacak olan Azerbaycan'ın ilk ilaç üretim tesisinin temel atma töreni 06/12/2023 tarihinde Bakü'de gerçekleştirildi.

Azerbaycan Devleti tarafından tahsis edilen Pirallahi Industrial Zone içersisindeki 52,000 m2 alanda şirketin sahip olacağı ve işleteceği tesisin ilk fazında yaklaşık 36 milyon Amerikan Doları tutarında bir yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor. Tesis, tamamen ithalata dayalı 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarında ilk yerli üretici olarak faaliyet gösterecek.

Üretim tesisinin inşaat süreci yaklaşık 24 ay sürecek olup, bu sürenin sonunda ilk fazın tamamlanması ve ilaç üretim faaliyetlerinin başlaması öngörülmektedir.

Tesisin birinci fazı için planlanan kapalı alanı 14.000 metrekare olup 550 milyon adet tablet, film tablet, sert jelatin kapsül, yumuşak jelatin kapsül, toz süspansiyon, saşe ve likit tip olmak üzere tek vardiyada yıllık 50 milyon kutu ilaç üretilmesi hedefleniyor.

Projeye ve sürece ilişkin olarak ortaya çıkabilecek yeni gelişmeler SPK II-15.1 Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Editör: Bengüsu Ogelman