ABD’de beklenenden daha güçlü gelen tarım dışı istihdam rakamlarının ardından tahvil piyasalarında, Fed’in Mayıs toplantısında faiz artıracağına dair beklentiler arttı.

Fed’in para politikasında daha fazla sıkılaşmaya gideceğine dair beklentinin artması ile en kısa vadeli tahvil faizleri 19 baz puan artarak yüzde 4,83’e geldi. Bu fiyatlama Fed yetkililerinin 4’de 3 ihtimalle faiz artıracağını düşündürüyor.

2 yıllık hazine tahvil getirisi 12 baz puan artarak yüzde 3,96’ya yükselirken, 10 yıllık gösterge faiz 7 baz puan artışla yüzde 3,38’e oldu. 2 ile 10 yıllıklar arasındaki getirisi farkı derinleşti.

Yıl Başından İtibaren Türkiye'ye Gelen Doğrudan Yatırım Miktarları? Yıl Başından İtibaren Türkiye'ye Gelen Doğrudan Yatırım Miktarları?

Dolar, yen ve euro karşısında güç kazandı.

Şubat ayında açıklanan tarım dışı istihdam artışı 326 bine revize edilmesinin ardından ABD’de Mart ayında tarım dışı istihdam artışı 236 bin olarak kaydedildi. Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,5’a düşerken saatlik ücretler yüzde 0,3 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ABD ekonomisinin Mart ayında 230 bin net tarım dışı istihdam yarattığını ve ücretlerin yüzde 0,3 arttığı yönünde gerçekleşmişti.

                                             11a

Editör: Erdem Yeşilyurt