Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün Reuters'ın CBTL sayfasında ve bankalara gönderilen yazıya göre  bankalar aracılığıyla DİBS ve kira sertifikası  alımı bugün başladığı açıklandı.

Resmi Gazete'de yapılan düzenlemeye göre  Bireysel Emeklilik Sistemi'nde devlet katkısı fonlarının tahvil alma yükümlülükleri azaltıldı, hisse alım yükümlülükleri artırıldı. Buna göre asgari yüzde 10 olan hisse senedi oranı yüzde 30'a çıkarıldığı aktarıldı.

TCMB'nin toplam tahvil alımlarının 8 milyar TL'ye ulaşmasının planlandığı açıklandı.  TCMB tahvil ve kira sertifikası alımlarını bugün 15.00-16.00 saatleri arasında kotasyon yöntemiyle bankalar aracılığıyla doğrudan gerçekleştirdiği bildirildi.

Yatırımcılar Dikkat! Bayramda Borsa Ve Bankalar Açık mı? Yatırımcılar Dikkat! Bayramda Borsa Ve Bankalar Açık mı?

Depremden  iki gün sonra işleme kapatılan  Borsa  İstanbul bugün tekrar işlemlere açılmasının ardından BIST'te yüzde 10'a yakın yükseliş yaşandı. Bu artışta BES'in tahvilden hisseye geçişi yönlendiren de dahil bir gün önce düzenleyici kurumlar tarafından alınan kararların etkili olduğu uzmanlar tarafından aktarıldı.

Editör: Buse Nur Cinsoy