Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş., yüksek teknoloji odaklı ve elektrifikasyon ürün ve hizmetlerini artırma stratejisi doğrultusunda önemli bir yatırım kararı aldı. Şirket, Kontrolmatik markası altında Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları (GIS) üretimine odaklanacak yeni bir seri üretim tesisi kurmaya karar verdi.

Yatırım kapsamında, Polatlı'da kurulacak olan tesisin toplam maliyeti iki aşamada yaklaşık 30,000,000 Dolar olarak belirlendi.

KAP Açıklaması:

"Şirketimizin yüksek teknoloji odaklı ve elektrifikasyon ürün ve hizmetleri artırmaya yönelik yatırım stratejisi kapsamında;

Polatlı/Ankara‘da Kontrolmatik markası ile Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları (GIS) üretimi yapmak için seri üretim tesisi kurulmasına karar verilmiş olup, 

yatırım miktarının yaklaşık 2 fazda toplam 30 Milyon Amerikan Doları olması öngörülmektedir. 

Kurulmasına karar verilen tesiste üretilecek olan ürün gamı için 1.5 yıldır devam eden Ar-ge, Mühendislik ve prototip çalışmaları yaklaşık 5 milyon Amerikan doları harcama ile tamamlanmıştır. 

Kontrolmatik'in mevcut tesisinde üretilen prototipler uluslararası sertifikasyon almak üzere akredite kuruluşlara gerekli testler için gönderilmiştir. 

Testlerin Ocak 2024 içerisinde tamamlanması ve seri üretimin 2024 2. Çeyrekte başlaması beklenmektedir. 

Bu minvalde şirketimiz ve Chint Electric Co Ltd arasında 245kV Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanı ürün teknolojisinin Türkiye'de seri üretilmesi kapsamında, 

ürüne ve tesisin kurulumuna yönelik mühendislik ve üretim konularında Teknoloji transferi ve lisans anlaşması imzalanmıştır. 

Kurulmasına karar verilen tesiste, üretilecek ürün gamı bu gerilim seviyesinde Türkiye ve yakın coğrafyada ilk olup hem ithal ikamesi hem de ihracat girdisi açısından ülke ekonomisine katkıda bulunması beklenmektedir.  

Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı! Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı!

Bunun yanı sıra, Chint Electric ürün portföyündeki diğer şalt ve elektrifikasyon ekipmanlarının Kontrolmatik markası ile üretilebilmesine yönelik stratejik partnerlik konusunda taraflar arasında iyi niyet anlaşması imzalanmıştır. 

İşbu açıklamamız ile açıklamamızın İngilizce çevirisi arasında herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir."

Editör: Bengüsu Ogelman