2022 yılındaki yüksek enflasyonist ortamı gelişmiş ülkeler kendi yararına kullanırken gelişmekte olan ülkelerin bu şartlarda zorlandığı görüldü. Toplam küresel borç 4 trilyon dolar azalırken gelişmekte olan ülkelerin borçları rekor kırdı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından yapılan çalışmaya göre, pandemi sonrası küresel büyümede görülen toparlanma ve enflasyon 2022'de küresel ekonomideki dolar bazında borç yükünün 2015 yılından bu yana ilk kez düşmesini sağladı. Kalkınmakta olan ülkelerin borcu ise rekor kırdı.

Bugün Bu 3 Hissedeki Tedbir Kararı Kalkıyor! Bugün Bu 3 Hissedeki Tedbir Kararı Kalkıyor!

IIF verilerine göre, küresel borcun nominal değeri 2022 yılında 4 trilyon dolar civarında düştü ve 2021 yılında aşılan 300 trilyon dolar eşiğinin altına geriledi. 

Ancak, kalkınmakta olan ülkelerin borcu 98 trilyon dolar ile yeni rekor kırdı. Hindistan, Meksika, Rusya, Singapur ve Vietnam borçları en çok artan ülkeler oldular.

Güçlü ekonomik aktivite ve yüksek enflasonun etkisiyle küresel borcun, küresel GSYH'ye oranı 12 puan düşüşle yüzde 338 oldu. Kalkınmış ekonomilerin borçarının GSYH'ya oranı 20 puan düşüşle yüzde 390'a indi. Gelişmekte olan piyasaların borç yükünün GSYH'ya oranı 2 puan artarak yüzde 250 oldu.

Editör: Erdem Yeşilyurt