“Asya ve ABD’de pozitif seyir”

Asya tarafında Hong Kong endeksi 2,3% yükselişle dikkat çekerken, Japonya ve Çin endeksleri 0,7% civarında yükseliş yaşadı. ABD endeks vadelilerinde ise yükselişler sınırlı kaldı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,78% bölgesinde yoğunlaştı. Dolar endeksi ise dün gerçekleştirdiği yükseliş ardından sınırlı da olsa baskı gördü.

ABD’de enflasyonunun istenen hızda yavaşlamamasıyla birlikte faiz beklentileri tekrar yükselmişti. Dün perakende satışlarda açıklanan sert yükselişin ise, enflasyon yavaşlamayı sürdürdüğü ve büyüme güçlü kaldığı sürece her şeyin yolunda olduğu algısıyla birlikte pozitiflik oluşturmuş olabileceği düşünülüyor.

Üretici Fiyat Endeksi

ABD’de istihdam sonrası artan faiz beklentileri, enflasyona karşı hassasiyetin artmasına neden olabilir. Tüketici enflasyonunun açıklanması ardından bu kez üretici fiyat endeksi verisi takip edilecek. Sonraki dönemde tüketici fiyatlarına da yansıma potansiyeli nedeniyle ÜFE rakamı da yakından izleniyor. Piyasa beklentisi ÜFE’nin yıllık bazda 6%’nın da altına inebileceği yönünde. Gıda ve enerji fiyatları harici hesaplanan çekirdek ÜFE’de ise 4%’ün altına iniş bekleniyor.

  • Philadelphia Fed İmalat Endeksi

Philadelphia bölgesi için imakat aktivitesini gösteren endeks, aralıksız 5 aydır daralmayı işaret ediyor. ABD’de resesyona ilişkin ipuçlarına dair hassasiyet sürüyor. 

SPK Teknopark Şirketleri İçin Halka Arzlarda Kolaylık Sağladı! SPK Teknopark Şirketleri İçin Halka Arzlarda Kolaylık Sağladı!

Editör: Sekna Karaca