Küresel piyasalarda Credit Suisse etkisia.

Credit Suisse Group AG’nin büyük hissedarlarından birinin bankaya daha fazla yatırım yapmayı ‘kesin şekilde’ reddetmesi, banka yönetiminin güveni tesis etmekte zorlanmasına ve ABD’den Avrupa’ya finansal piyasaların çalkalanmasına neden oldu. Credit Suisse’in İsviçre Merkez Bankası’ndan “likiditesini güçlendirmek için” kredi sağlamasının ardından ise piyasalarda bir miktar toparlanma gözlendi.

Daha Fazla Hisse Almayacaklar

Demir Çelik Devi Temettü Kararını Açıkladı! Demir Çelik Devi Temettü Kararını Açıkladı!

Geçen yılın sonlarında Credit Suisse’in en büyük hissedarı haline gelen Saudi National Bank’in Yönetim Kurulu Başkanı Ammar Al Hudari, Çarşamba günü Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, Credit Suisse’deki paylarını yüzde 10’un hemen altında bulunan mevcut seviyesinden yükseltmeyeceklerini söyledi.

Al Hudari, Credit Suisse’in likidite ihtiyacı duyması halinde bankasının ilave enjeksiyonlara sıcak bakıp bakmadığının sorulması üzerine, “Regülasyonlar ve yasal nedenler ve bunların dışındaki birçok sebepten dolayı, kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Bu açıklamalar sonrası Credit Suisse’in kredi marjları yükseldi, tahvilleri değer kaybetti, borçlanma maliyetleri tırmandı. İsviçre Merkez Bankası (SNB) ihtiyaç duyması halinde bankaya likidite sağlayacağını duyurdu.

ABD İnceleme Başlattı

SNB, Credit Suisse’in sermaye ve likidite yükümlülüklerini karşıladığını ve krizin diğer bankalara yayılacağına dair bir işaret olmadığını açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı da konuyu yakından izlediğini duyurdu ve Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre Fed ile birlikte ABD finans sektörünün Credit Suisse krizinden ne kadar etkilenebileceğini incelemeye başladı.

Sabaha karşı bankadan yapılan açıklamada Credit Suisse’in SNB’den “likiditesini güçlendirmek için” 54 milyar dolar borçlanacağı, yaklaşık 3 milyar franka kadar nakit karşılığında bazı tahvillerini geri alacağı belirtildi.

Editör: Erdem Yeşilyurt