ABD'de ekonomiye ilişkin makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermesi piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırırken, Fed yetkililerinin açıklamaları da yatırımcılarıa yol gösterecek gibi görünüyor.

Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu! Türkiye Bankacılık Sektörünün Finansal Raporu!

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, New York Fed Başkanı John Williams, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari gibi farklı isimler açıklamalar yapsa da açıklamaların tonu aynı. Yetkililer fiyat istikrarını sağlamak için faizin  5-5.25 seviyelerine yükseltilip yıl sonuna kadar o seviyelerde seyretmesini bekliyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın martta 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, Fed yetkililerinden gelen açıklamalar 50 baz puan ihtimalini de tekrar olasılık içine kattı. Buna göre, Fed'in martta politika faizini yüzde 89 ihtimalle 25 baz puan, yüzde 11 ihtimalle 50 baz puan artıracağı öngörülüyor.

Analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarının bugün ve yarın da yakından takip edileceğini kaydederek, söz konusu yönlendirmeler ve gelecek hafta yoğunlaşacak makroekonomik veri takvimiyle birlikte para politikasına ilişkin beklentilerin daha da belirginleşebileceğini söyledi.

Tahvil piyasalarında ise ABD'nin 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark 110 baz puanının altına gerileyerek, resesyon endişelerinin sınırlı da olsa azaldığına işaret etti.

Ülkede bilanço dönemi de yoğun şekilde devam ederken, dün açıklanan şirket karlılıklarının çoğunlukla beklentileri karşılayamaması pay piyasalarında satış baskısını artırdı.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,11, Nasdaq endeksi yüzde 1,68 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,61 değer kaybetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Editör: Erdem Yeşilyurt