ABD'de geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ocakta aylık yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 6 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Ülkede haftalık işsizlik başvuruları da geçen hafta 194 bin ile beklentilerin altında kaldı.

Öte yandan, Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyesini kaydeden Philadelphia Fed İmalat Endeksi, sektörde daralmanın sürdüğüne işaret ederken, konut satışları beş aydır azalmaya devam ediyor.

Üretici fiyatlarında 7 ayın en hızlı yükselişine işaret eden veriler ve işsizlik başvurularındaki düşüş, Fed'in faiz artırımlarına rağmen ekonominin dirençli kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Verilerin ardından piyasalarda Fed'in gelecek ayki toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gideceğine verilen ihtimal yüzde 82. Bankanın 50 baz puanlık faiz artırımına ise yüzde 18 ihtimal veriliyor.

SON DAKİKA! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı! SON DAKİKA! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Piyasalardaki beklenti iki toplantıda daha 25'er baz puan faiz artırımına gidileceği yönünde olsa da Goldman Sachs, önümüzdeki üç toplantıda 25'er baz puan faiz artırımıyla Fed'in faizi 5.25-5.50 seviyelerine yükseltileceğini beklediğini açıklamıştı.

Editör: Erdem Yeşilyurt