TCMB tarafından finansal kaynakların verimli kullanımının desteklenmesi amacıyla, taşıt kredilerinde %3 olan büyüme sınırı %2'ye düşürüldü. Ayrıca, kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı %2,89'a yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımları kapsamında yeni düzenlemeleri Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe koydu.

Halk Yatırım PGSUS İçin AL Tavsiyesinde Bulundu!! Halk Yatırım PGSUS İçin AL Tavsiyesinde Bulundu!!

Bu düzenlemelere göre, ihracat ve yatırım kredileri ile deprem bölgesine yönelik krediler, TCMB'nin kredileri sınırlandırıcı tüm tedbirlerinin dışında tutulacak.

Sıkılaşma sürecini destekleyici bir önlem olarak, kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi kapsamında TL cinsinden ticari krediler için aylık büyüme sınırı yüzde 3'ten yüzde 2,5'e düşürüldü.

Ancak ihracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri, bu sınırlandırmadan muaf tutulacak.

Ayrıca, enflasyonun kontrolü ve iç talebin dengelemesi amacıyla kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89'a yükseltildi.

Merkez Bankası'nın sadece Haziran ayında toplam para arzının yüzde 15'i kadar para bastıktan sonra getirdiği parasal sıkılaşma hamlelerinin ne kadar fayda sağlayacağı ise merak konusu.

Editör: Ceyda Güven