Seçime günler kala, döviz piyasasında dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) sözlü talimatıyla bankaların kurumsal müşterilerine spot piyasadan döviz satışları 11-12 Mayıs tarihleri için kısıtlanırken, artan talep nedeniyle Kapalıçarşı’da kurlarda sert artış görüldü.

Banka Hissesine Hedef Fiyat! Banka Hissesine Hedef Fiyat!

Muharrem İnce'nin seçime günler kala adaylıktan çekilmesi piyasaları etkiledi. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesiyle borsa hızla yükseldi.  Seçimde önceki siyasetin çalkantısı yatırımcının parasını kur korumalı mevduat hesaplarına aktardığı dikkat çekti.

Banka hisseleri tavan seviyeye yaklaştı

Seçimin ilk turda biteceği yönündeki beklentilerle pazartesi günü bankacılık endeksi yüzde 8'i aşan bir yükseliş kaydetmişti. Bankalar ve holdinglerdeki yükseliş salı ve çarşamba günleri hız kesmesine rağmen devam etmişti.

Millet İttifakı’nın ekonomi kurmaylarından olan eski bankacı Kerim Rota, TCMB’nin sözlü talimatını Twitter hesabından aktardı.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı da olan Rota, Bankalara bir TCMB Başkan yardımcısının “sözlü” talimatı ile Perşembe ve Cuma günü KKM dönüşleri ve bireysel müşteriler dışında kimseye döviz satmamaları söylendi. Bugün firmalar hiçbir şekilde döviz satın alamıyorlar” dedi.

Rota, paylaşımında “Bu nedenle bugün ve yarın ithalat ödemesi olan firmalar bu ödemelerini yapamaz hale düşüyorlar. Ülkemizi böylesi itibarsız duruma düşürenlerin sorumluluğunun mutlaka kayda geçirilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

KAPALIÇARŞI’DA DOLAR 21’İ AŞTI

Son aylarda TCMB’nin talimatıyla artan bankaların dövizde alış ve satış kurları farkı, bugün daha da arttı. Fark bugün bazı bankalarda yüzde 7’nin üzerine çıktı.

Bankaların alış satış marjını açması ve döviz alımlarına kısıtlama getirmeleri, şirketleri Kapalıçarşı’ya yönlendiriyor.

Bugün Kapalıçarşı’da dolar satış kuru 21,50’nin üzerini gördü. Alış kuru ile satış kuru arasındaki fark Kapalıçarşı’da da açıldı.

Editör: Feriha Bahçuvan