ABD Merkez Bankası'nın bugün TSİ 21.00'da açıklayacağı faiz kararı, piyasaların odağında yer alıyor. FED'in faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesin gibi görünüyor ve bu kararın yanı sıra açıklanan metinde verilecek mesajlar, altın ve doların seyrini doğrudan etkileyecek.

Fed Başkanı Christopher Waller bu ay bir forumda, "Enflasyon ilerleme göstermeye devam etmezse ve ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlama önerisi yoksa, o zaman ikinci bir 25 baz puanlık zam daha sonra yapılmalı, ancak bu karar geleceğe ait" dedi.

Eğer FED, şahin politikalarına devam edeceğine dair sinyaller verirse, altın fiyatları olumsuz etkilenebilir ve baskılanabilirken, eğer yumuşama sinyalleri verirse, doların baskılanarak altının yükselmesi bekleniyor. Bu nedenle, yatırımcılar ve piyasa katılımcıları, faiz kararının yanı sıra açıklanan metindeki ifadeleri yakından izleyerek, gelecek yönelimlerine göre pozisyon almayı planlıyor.

%733.33 Sermaye Artırımı! %733.33 Sermaye Artırımı!

Türk Lirası: Dolar/TL kuru son zamanlarda oldukça istikrarlı bir seyir izliyor ve dün değişmeden 27 seviyesinin altında kapandı. Bugün, Fed'in toplantısı saat 21.00'de sonuçlanacak ve yarın TCMB enflasyon raporunu açıklayacak, ancak muhtemelen kurda büyük bir değişiklik beklenmiyor.

Hazine dün Temmuz ayı borçlanma programını tamamlarken, makroekonomik verilerde Temmuz ayı reel kesim güven endeksi 104,9 seviyesine düşerek gözle görülür bir değişiklik gösterdi. Ayrıca, IMF Türkiye'nin 2023 için büyüme tahminini %3 olarak revize etti, bu da 0,3 puanlık bir artış anlamına geliyor.

Editör: Ceyda Güven