28 Mayıs seçimlerinin tamamlanmasıyla birlikte Recep Tayyip Erdoğan, mevcut Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmiş olup görevine devam edecek. Ayrıca, ilk turda mecliste çoğunluğu kazandığı bilgisiyle birlikte başlıyoruz.

Meclis'te olduğu gibi başkanlık sisteminde de Cumhur İttifakı'nın egemen olması, belirsizliğin istikrarlı bir sonuçla sonuçlanması, piyasalar tarafından olumlu bir şekilde karşılanabilir. Ancak piyasaların yönünü belirleyecek asıl konu, yeni kabine ve ekonomi politikasının nasıl şekilleneceğidir. Eski maliye bakanı Mehmet Şimşek'in yeniden göreve getirilmesi ve ekonomi poltikalarında uluslararası açılım gündemi meşgul eden konular arasında. Ek olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarlıyoruz" şeklindeki açıklaması öngörülmekte olan ekonomik politikalarda ki olası bir değişiklik yönünde algılanabilir. Bu kararlar önümüzdeki günlerde piyasanın ana gündem maddesi haline gelecektir.

Yarın Gerçekleşecek 3 Halka Arzın Detayları! Yarın Gerçekleşecek 3 Halka Arzın Detayları!

BIST100'de kısa vadede kamuya yakın şirketlerde, özellikle ulaştırma ve havacılık endeksinde, pozitif bir görüntü oluşabilir. Ek olarak yatırımcıların doğabilecek kur riskinden ötürü hisse senedi tercihlerini gerçekleştirirken; düşük borca sahip, kur riski taşımayan ve doviz geliri elde eden şirketlere daha çok eğilim göstermesi beklenmektedir.

Bu bağlamda aşağıda sizinle paylaştığımız hisseler öne çıkabilir:

  • THYAO
  • EKGYO
  • OYAKC
  • KOZAL