Ülkedeki en büyük Türk enerji yatırımcılarından biri olan AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş.(AKSEN) Özbekistan'daki etkileyici varlığını daha da güçlendirmek üzere önemli bir adım attı. 2022'nin ilk çeyreğinden bu yana ticari üretim gerçekleştiren ve şu anda 740 MW kurulu güce sahip olan şirket, Taşkent ve Buhara şehirlerinde toplam 3 santralde faaliyet göstermektedir. Ancak, 9 Kasım 2023 tarihinde başkent Taşkent'te, Özbekistan Enerji Bakanlığı'na bağlı NEGU ile yapılan anlaşma ile 430 MW kurulu güçte yeni bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesi kararlaştırıldı.

Bu anlaşma, şirketin Özbekistan'daki kurulu gücünü etkileyici bir şekilde 1,170 MW seviyesine çıkaracak ve bölgedeki enerji sektöründeki etkinliğini daha da artıracak. Yapılan bu büyük anlaşma, Türk enerji sektörünün uluslararası alandaki gücünü bir kez daha ortaya koyuyor.

Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut

KAP Açıklaması:

"Aksa Enerji Üretim A.Ş. olarak "Sürdürülebilir Yüksek Büyüme" stratejimiz doğrultusunda ve hedeflerimiz kapsamında mevcut ve yeni coğrafi bölgelerdeki enerji projelerini yakından takip ediyoruz.

Bu kapsamda, ülkedeki en büyük Türk enerji yatırımcısı olan şirketimiz tarafından Taşkent ve Buhara şehirlerinde toplam 3 santral ve 740 MW kurulu güçle 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana ticari üretim gerçekleştirilen Özbekistan'daki kurulu gücümüzü 1,170 MW seviyesine taşıyacak önemli bir adım atılmıştır.

9 Kasım 2023 tarihinde başkent Taşkent'te, Özbekistan Enerji Bakanlığı'na bağlı NEGU ("National Electric Grid of Uzbekistan) ile Özbekistan'ın Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren bir anlaşma imzalanmıştır. 

Aksa Enerji tarafından kurulacak santral, Özbekistan hükümetinin dağıtık enerji üretimi ve verimlilik odaklı kaynak tasarrufu stratejisi açısından büyük önem arz etmektedir.

Santralde gerçekleştirilecek elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğalgaz, Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edilecek olup, üretilecek elektrik satış fiyatı 25 yıllık ABD Doları bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlenmiştir. 

Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin inşaatı gerekli yer tahsislerinden sonra başlayacak olup, inşaatın 12 ay içinde tamamlanarak santralin devreye alınması hedeflenmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  "

Editör: Bengüsu Ogelman