Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı görüşme yaptı. Görüşmede milyar dolarlar havada uçuştu!

Ticaret Bakanı Bolat, twitter hesabında görüşmeyi şu cümlelerle ifade etti:

"Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Sayın Ahmet Samir Saleh ile bir araya gelerek ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirdik, ekonomik ilişkilerimizde yeni bir yol haritası belirledik.

Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi… Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi…

Mısır ile karşılıklı ticaretimizi 5 yıl içinde 15 Milyar dolara ulaştırmayı, Serbest Ticaret Anlaşmamızı geliştirmek için Ortak Komite Toplantımızı gerçekleştirmeyi, yatırımlar ve müteahhitlik hizmetlerindeki işbirliğimizi geliştirmeyi, yerel paralarda ticaret imkanlarını araştırmayı kararlaştırdık.

Bu toplantıda aldığımız kararları takip etmek üzere, Yüksek Düzeyli Ticari İstişare Mekanizması çerçevesinde kısa süre içinde Kahire’de bir araya geleceğiz.

Konuğum Bakanla birlikte, ayrıca Türkiye ile Mısır’dan iş dünyası kuruluşlarının başkanlarının katılım sağladıkları çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik özel sektör görüş ve değerlendirmelerini dinledik."

Türkiye ve Mısır Ticaret Hacminin 15 Milyar Dolara Çıkarılması Hedeflenmektedir

Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT’ın davetine icabetle, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir SALEH 1-3 Ağustos 2023 tarihlerinde ülkemize ziyaret gerçekleştirmektedir. Söz konusu ziyaret kapsamında, iki ülkenin Ticaret Bakanları ve resmi heyetleri arasında gerçekleşen görüşmede ikili ekonomik ilişkileri güçlendirecek bir yol haritası üzerinde mutabakata varılmıştır.

Görüşme kapsamında:

  • Halihazırda 10 Milyar dolar civarında gerçekleşen ticaret hacminin 5 yıl içerisinde 15 milyar doları çıkarılmasını hedef olarak belirlenmiştir.
  • Ülkeler arasındaki mevcut Serbest Ticaret Anlaşmasının geliştirilmesini teminen Ortak Komite Toplantısının yapılması konusunda anlaşılmıştır.
  • Karşılıklı yatırımların artması noktasında yatırımcılara gerekli kolaylığın sağlanması için güçlü bir işbirliği kurulması noktasında uzlaşma sağlanmıştır.
  • İş çevrelerini bir araya getiren ortak organizasyonların önümüzdeki dönemde yoğun bir şekilde gerçekleştirilmesinde mutabık kalınmış, bu kapsamda iki ülkedeki İş forumu ve fuarlara güçlü katılım konusunda firmaların teşvik edilmesi konusunda uzlaşılmıştır.
  • Küresel koşullardaki eğilimleri dikkate alınarak, önümüzdeki dönemde ikili ticarette yerel paraların kullanılması imkanlarının araştırılmasına karar verilmiştir.
  • Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat’ın, Mısırlı Bakanın daveti üzerine önümüzdeki dönemde Mısır’a gerçekleştireceği ziyarette tarafların Yüksek Düzeyli Ticari İstişare Mekanizması çerçevesinde bir araya gelmeleri kararlaştırılmıştır.
  • Müteakiben Ticaret Bakanlarının başkanlıklarında gerçekleştirilen ve Türkiye ile Mısır’dan iş dünyası kuruluşlarının başkanlarının katılım sağladıkları çalışma toplantısında, iş dünyası temsilcileri Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik görüş ve değerlendirmelerini Bakanlara aktarılmıştır.
  • Mısır halihazırda 2 milyar Dolara ulaşan Türk yatırımlarına ev sahipliği yapmakta olup, müteahhitlerimizin Mısır’da üstlendikleri projelerin tutarı 1,2 milyar Dolar seviyesindedir.


Ticaret Bakanları arasında son 10 yılda gerçekleşen ilk karşılıklı ziyaret olması sebebiyle önem arz eden görüşme, önümüzdeki süreçte iki ülke arasında ilerleyecek ticari ve ekonomik iş birlikleri için önemli bir temel oluşturmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

Editör: Ceyda Güven