Halka arz şirketleri borsada performans açısından göz dolduruyor.

3 Hissede Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Başvurusu Yapıldı! 3 Hissede Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Başvurusu Yapıldı!

Şimdi halka arz hisselerinden BIST 50 endeksine giriş haberi geldi.

Sektöre hakim olanların bilgi sahibi olduğu BİST 50,  Borsa İstanbul'da işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip 50 hissenin göstergesi olarak kabul edilir.

CW enerji yatırımcılarını güldürmeye devam ediyor.

CW enerji 5 Mayıs'da Yıldız pazarında işlem görmeye başlamıştı.

Şirket o zaman bu yana yatırımcılarına %209 kazandırmayı başarabildi.

Dünde açıklanan bildiriyle BIST50 endeksine girebilen 3 şirketten biri oldu.

Aynı şekilde daha yeni halka arz olan EUROPOWER ( EUPWR) enerji de bu listede yer aldı.

Nisan sonunda halka arz olan şirket ise geçtiğimiz bu dönemde yatırımcılarına %600'den fazla kazandırarak onları bir hayli mutlu etmişe benziyor.

BIST 30, 50 ve 100 endeksleri hesaplama yöntemi

Borsa İstanbul'da işlem gören ve piyasa değeri gözetildiğinde hacim bakımından yüksek olan 30 şirketin hisse senetlerinin ölçülmesi ile BIST 30 ortaya çıkıyor. XU030 işlem kodu ile bilinen endeks, yatırımcılar tarafından genelde uzun vadede tercih edilerek kâra dönüştürülüyor.

XU050 işlem kodu ile bilinen BIST 50 de BIST 30 sisteminde olduğu gibi yüksek hacimli 50 şirketin karma değerlerini ifade ediyor. Birçok sektöre ait hissenin yer aldığı BIST 50'deki şirketler, aynı zamanda BIST 30'da da bulunuyor. Her iki endeks de üçer aylık aralarla yeniden belirleniyor. XU100 işlem kodu ile bilinen BIST 100 ise BIST 50'deki şirketler haricinde 50 şirketin daha hissesini içeriyor. Ülkenin en büyük işlem hacmine ve değerine sahip şirketlerinin yer aldığı endeks, Borsa İstanbul'un da göstergesi olarak görülüyor.