Borsa İstanbul dün yeni zirve rakam gördü! Borsa hacimli bir şekilde rekor üstüne rekor kırarken, hisse senetlerinde kısıtlamalar ve yasaklar devam ediyor.

Dün 8 hisseye birden yasak uygulamaları getirildi.

İçlerinden en dikkat çekeni TARKM halka arz hissesine gelen tek fiyat işlem tedbiri! Hissede artık yatırımcılar istediği fiyattan işlem yapamayacak!

TARKM hissesinde 4 Ekim itibariyle 1 ay süre zarfında tek fiyat tedbiri uygulamaya başlanacak.

Tek fiyat tedbiri ne anlama geliyor?

Hissenin fiyatı belirlenen süre boyunca tek bir fiyatta sabitlenerek alım satıma kapatılır. Bu süreç içinde hisseye gelen alım ve satım emirleri bir havuz içinde işlem yapmadan toplanır. Ardından gelen tüm emirler sıralanır.  Aralarından gelen en çok sayıda emrin gerçekleşmesini sağlayacak tek bir fiyat seviyesinden bütün emirler gerçekleştirilir.

Tek fiyat işlem yasağı uygulanan tahtalarda gün içi sürekli alım satım yapılamaz. Seans saatleri içerisinde emirler verilebilir. 9.55, -12.55, -13.55, -17.55 ve -18.05 saatlerinde emirler eşleşerek işlemler gerçekleşir.

TARKM dışında yasak uygulaması başlatılan hisseler:

VBTYZ: Açığa satış kredili işlem yasağı

CASA, QNBFL, SODSN, TETMT:  Emir paketi tedbiri yasağı. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını kapsamaktadır.

KFEIN, REEDR: Brüt takas yasağı

Borsa açıklaması:

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında TARKM.E payları 04/10/ 2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında VBTYZ.E payları 04/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CASA.E, QNBFL.E, SODSN.E ve TETMT.E payları 04/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi… Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi…

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KFEIN.E ve REEDR.E paylarında 04/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Editör: Zeynep Nur Özdemir