Bankacılık krizi, kripto şirketlerini İsviçreli bankalara çekiyor.

Bitcoin 44.000 $ ! Bitcoin 44.000 $ !

ABD'de SVB, Signature Bank ve Silvergate Capital'ın iflasa sürüklenmesi kripto para şirketlerinin de bankacılık işlemlerini yamak için İsviçre'ye yönelmesine sebep oldu.

Konuyla ilgili CNBC’ye konuşan bir İsviçre bankası danışmanı “Adeta talep yağıyor. Bir günde bize gelen talep sayısı rekor kırdı. Daha önce görmediğimiz rakamlardı. Bu çılgınlık” dedi. Bu kişi ayrıca isminin ve bankasının da açıklanmamasını özellikle rica etti.

İsviçre’nin en büyük bankalarından biri olan Sygnum’da pazarlama yöneticisi olarak çalışan Dominic Castley de, yine CNBC’ye yaptığı değerlendirmede gelen aşırı talepleri doğruladı ve şunları söyledi:

“Yaşanan bankacılık krizinin ardından tüm dünyadan sayısız talep aldık. Sygnum’un hem İsviçre hem de Singapur iştiraki bu tür şirketlere cazip geliyor. Teklif ve taleplerin çoğu ABD’den… Yatırımcılar, varlık yönetim firmaları ve blok zinciri projeleri başvuruyor. Güvenli bir İsviçre bankası arıyorlar”

Kripto şirketlerinin İsviçre bankalarına yönelmesine rağmen İsviçre'nin en büyük bankalarından Credit Suisse'in geçtiğimiz hafta kriz yaşaması ve bankanın el değiştirmesinden sonra beklenen güveni karşılayıp karşılayamayacağı merak konusu.

Editör: Erdem Yeşilyurt