Kripto para piyasası, ABD enflasyon verilerine odaklandı. ABD'de enflasyon rakamları saat 15.30'da açıklanacak ve bu veriler, Fed'in faiz politikasını belirleyecek. Bitcoin (BTC) ise 30.000 dolar seviyesinde dalgalı bir seyir izliyor ve kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1.22 trilyon dolar civarında bulunuyor.

Enflasyon oranları son 8 aydır aşağı yönlü bir trend izliyor. Ancak manşet enflasyonun bu kez yüzde 5,2'ye gerileyeceği tahmin ediliyor. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 5,5'ten yüzde 5,6'ya yükselmesi bekleniyor. Enflasyon rakamlarının ardından, 22 Mart'taki Fed toplantısının tutanakları da saat 21.00'de açıklanacak. Mart ayında manşet enflasyon yüzde 6 olarak açıklanmıştı.

Piyasalar, Fed'in 3 Mayıs'taki faiz toplantısında 25 baz puanlık bir artış yapabileceği beklentisiyle hareket ediyor. CME FedWatch'a göre, piyasaların yüzde 72'si bu yönde bir artış bekliyor. Ancak faizin sabit tutulacağını düşünenlerin oranı yüzde 28 civarında.

Bitcoin'in piyasa hakimiyeti ise yüzde 48'i aşarak son iki yılın zirvesine yaklaştı. Bu nedenle para akışı, altcoin'lerdeki kayıpları hızlandırdı.

Bitcoin 44.000 $ ! Bitcoin 44.000 $ !

Miras Hukuku ve Bitcoin - Leges Hukuk

Editör: Burhanettin Ercuman