Dava süreçlerinde, kripto para piyasasının değeri dün SEC’in açtığı davayla birlikte %5 civarında eridi. Bitcoin 25.388 dolara kadar gerilerken, Ethereum 1.778 dolar seviyelerini gördü. 

Kripto Para piyasasında son dakika ! Kripto Para piyasasında son dakika !

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, yaklaşık üç ay önce CTFC’nin ( ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu) Binance borsası ve CEO’su CZ’yi yönetmeliklerini ihlal etmesi gerekçesiyle dava etmesiyle başlayan sürecin dün SEC’in (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun) davasıyla devam ettiğini belirtti.

Davaların ayrıntılarına bakıldığında daha önce açılan CTFC davasında, Binance CEO’su CZ’nin doğrudan veya dolaylı şekilde 300 hesap ile Binance’te işlem yaptığı ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi varlıkların emtia olduğunu ve izinsiz bir şekilde satıldığını iddia ediliyordu.

Dava dosyasının içinde Binance’in yerel kripto parasıyla birlikte, daha önce hiçbir davada bahsi geçmeyen SOL, ADA, MATIC, COTI, ALGO, FIL, ATOM, SAND, AXS ve MANA’nın menkul kıymet olduğu iddiası da bu kripto paralardaki sert düşüşlerin başlıca nedeni olarak görüyoruz.

Editör: Hüsniye Güncan