Wall Street'teki önde gelen bir araştırma ve aracılık şirketi olan Bernstein, yayımladığı son raporda Bitcoin'in yeni bir yükseliş döngüsüne girdiğini ve tarihi en yüksek seviyelerine ulaşabileceğini öne sürdü. Raporda, kripto piyasalarında meydana gelen FTX çöküşü de dahil olmak üzere bazı olayların, kripto para piyasalarının yeni bir yükseliş döngüsüne girmesi için katalizör olduğunu belirtildi.

Bernstein'in raporu ayrıca, FTX çöküşü gibi olayların, piyasalarda toksik bir yapıdan kurtulmak için bir fırsat yarattığını vurguladı. Raporda, kripto yatırımcılarının bu olaydan aldığı derslerle birlikte, merkezsizlik ve varlıklarını kendi gözetiminde saklama gibi konuların ne kadar önemli olduğunu anladığına dikkat çekildi.

Makroekonomik koşulların da Bitcoin lehine çalışmaya başladığına işaret eden Bernstein araştırmacıları, ABD'deki küçük ölçekli bankalardaki zayıf bilanço yapılarının, ABD'nin dört büyük bankası ve para piyasası fonlarından daha fazla fon çıkışının merkezi para birimlerine yönelik endişelerini yansıttığını belirtti.

Ayrıca, Ethereum Blockchain ağındaki işlem ücretlerinin artması ve FTX sonrası dönemde kullanıcı sayısındaki artış gibi faktörlere de dikkat çekildi. Araştırmacılar, Bitcoin madenciliğindeki olumlu gelişmeler, Ethereum ağının başarıyla yükseltilmesi ve son dönemde yoğun ilgi gören Arbitrum gibi Ethereum ölçeklendirme çözümlerinin de kripto ekosistemi için olumlu faktörler olduğunu belirtti.

Bitcoin'den dev hedef ! Bitcoin'den dev hedef !

Ancak, araştırmacılar mevcut kripto döngüsünün henüz yeterince desteklenmediğini düşündüklerini de vurguladılar. 2023 yılında kripto para piyasalarında gözle görülür bir toparlanma görülürken, Bitcoin %46 oranında hakimiyetini sürdürüyor ve yılbaşından bu yana %82 değer kazandı. Ethereum ise son güncellemesinin ardından yükseliş ivmesini artırarak 11 ay sonra 2.000 dolar bandına geri döndü ve yılbaşından bu yana %77 değer kazandı.Wall Street Nedir? • Coinkolik

Editör: Burhanettin Ercuman