Akbank, depremzedelerin finansal sağlığını desteklemek için yürüttüğü çalışmalara bir yenisi ekledi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzaladığı anlaşma kapsamında Akbank, afet bölgesine yönelik olarak 90 milyon dolara kadar kredi kaynağı sağlamaktadır. Bu finansman, depremden etkilenen illerdeki işletmelere ve bireylere yönelik kredi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılacaktır.

EBRD Finansal Kurumlar Yönetici Direktörü Francis Malige;

"Bu proje ile deprem bölgesindeki ekonomileri yeniden inşa etmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Köklü ortağımız Akbank aracılığıyla bölgedeki bireylere ve işletmelere işlerini ve hayatlarını yeniden inşa etmeleri için kaynak sağlamaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu ise;

SON DAKİKA! TÜİK Enflasyon verilerini açıkladı! SON DAKİKA! TÜİK Enflasyon verilerini açıkladı!

“EBRD ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğimiz sayesinde Akbank olarak depremden etkilenen bölgedeki müşterilerimize sağladığımız desteği daha da artırarak bölgenin kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde ifadelerde bulundu.

Akbank, 6 Şubat depremlerinin başından itibaren bölgeye yönelik sorumluluklarını üstlenmiş ve bölgenin yeniden kalkınması ve yaşamların yeniden kurulması için çeşitli çalışmalara öncülük etmiştir. Bu kapsamda Akbank, bölgeye 650 milyon TL katkı sağlamış ve müşterilerine 10 milyar TL değerinde bir finansman desteği sunmuştur. Ayrıca, Türkiye'nin ilk sosyal temalı sendikasyon kredisini hayata geçirerek depremden etkilenen dış ticaret işlemlerinin finansmanına 500 milyon dolarlık bir destek sağlamaktadır. Bölgenin orta ve uzun vadede iyileşmesi için ise finansal sağlık odaklı çalışmaların yanı sıra eğitim ve sosyal ihtiyaçlara yönelik girişimlerde bulunmaktadır.

Editör: Ceyda Güven