ABD'nin en büyük kripto para borsası Coinbase, kripto endüstrisine yönelik düzenleyici açıklık getirmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) karşı bir dava açtı.

Geçen yıl, Coinbase kripto varlıklar için özel bir kural oluşturmasını istedi, ancak kurum hala bu talebe cevap vermedi. Bu dava aracılığıyla Coinbase, SEC'den net bir cevap almayı umuyor.

Kripto endüstrisi için açık bir düzenleyici ortam oluşturma çabaları henüz hükümet kurumlarından bir yanıt almadı. Bunun yerine, SEC, varlık saklama şirketleri ve kripto borsaları da dahil olmak üzere, kripto şirketlerine yönelik yaptırımlarla piyasayı yönetmeyi tercih etti. Aslında, SEC, Coinbase de dahil olmak üzere birkaç kripto şirketini inceledi ve bazılarına yaptırım uyguladı.

Mevcut durumda, Coinbase dava ile ilgili SEC'den bir yanıt bekliyor. Coinbase'in Baş Hukuk Müşaviri Paul Grewal, kurumun politikalarının taleplerini reddettiğinin açık olduğunu belirtti. Ancak Grewal, bunun kamuoyuna açıklanmasını istediklerini ifade etti.

SEC, kripto varlıklar için yeni kurallar oluşturmayı reddeder ve Coinbase'in talebini reddederse, borsa yasal yollardan taleplerini yerine getirmek için yeni bir dava açabilir.

Kripto Para piyasasında son dakika ! Kripto Para piyasasında son dakika !

Coinbase ve SEC arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Yakın zamanda, SEC, Coinbase'e, platformunda menkul kıymet olarak kabul edilebilecek kripto varlıkları listelediği bir uyarı mektubu gönderdi. Bu uyarı mektubu, potansiyel bir dava öncesi son uyarı olarak hizmet etti. Coinbase, SEC'nin politikasını sona erdirmek ve borsaya potansiyel bir dava açılmasını önlemek için ilk adımını attı.

Coinbase ve SEC arasındaki çatışma yeni değil. Düzenleyici kurumun baskısı nedeniyle, Coinbase geçmişte kripto varlık kazanç programı Coinbase Earn'ü kapatmak zorunda kaldı. Borsa ayrıca kripto endüstrisindeki yasal düzenlemelere ilişkin kapsamlı bir rehberlik çalışması yaptı, ancak düzenleyici kurumlardan fazla ilgi görmedi.What Is Coinbase And How Does It Work? | Bankrate

Editör: Burhanettin Ercuman