Deprem sonrası 3 GSM şirketine soruşturma açıldı

Afet bölgesinde yaşanan iletişim sorunları büyük tepki çekerken, GSM şirketlerine bu süreçteki aksaklıklar nedeniyle soruşturma açıldı.

3 Hissede Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Başvurusu Yapıldı! 3 Hissede Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Başvurusu Yapıldı!

Habertürk Yazarı Kemal Öztürk, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ile bir görüşme gerçekleştirdiğini, bu görüşmede Sayan’ın üç GSM şirketi Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hakkında 14 Şubat tarihinde bir soruşturma açıldığını belirttiğini yazdı. Sayan görüşmede soruşturma sonucunda bu şirketler hakkında gerekenlerin yapılacağını da söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da söz konusu soruşturmanın açıldığını teyit etti.

Şirketler yatırım yapmadı, afet sonrasında fiyasko yaşandı

Deprem süresince en kritik ilk saatlerde iletişimin kopması yardım ve arama kurtarma çalışmalarında büyük aksaklıklara yol açmıştı. Deprem riski konusunda yeterli araştırma yapılmadan binaların üzerine monte edilen baz istasyonlarının, binaların çökmesiyle önemli çoğunluğu kullanılamaz hale gelirken, sonrasında getirilen mobil istasyonlar da başta enerji tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle fayda sağlayamadı.

Afet yönetiminde yaşanan aksaklıklar kamuoyunda GSM şirketlerini gündeme getirirken, şirketlerin yatırımların gerilediğini günler önce yazmıştık.

İlgili haberi okumak için buraya tıklayınız.