Rekabet Kurumu, bugün Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, LG Electronics Ticaret AŞ ve SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili bir açıklama yaptı. Soruşturma sonucunda alınan nihai kararın, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 49. Maddesi uyarınca açıklandığı ifade edildi.

Gıda Şirketinden Dev Anlaşma: Amerika Pazarına Açılıyor! Gıda Şirketinden Dev Anlaşma: Amerika Pazarına Açılıyor!

Rekabet Kurulu, 9 Eylül 2021 tarihli ve 21-42/617-M sayılı kararına istinaden yürütülen soruşturma sürecinde hazırlanan rapor, ek görüş, toplanan deliller, yazılı ve sözlü savunmaların incelendiği ve dosyanın değerlendirildiği belirtildi.

Bu bağlamda, Samsung Electronics, LG Electronics ve SVS'nin yetkili satıcıları üzerinden yeniden satış fiyatlarına müdahalede bulunarak 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal ettikleri tespit edildi.

Samsung Electronics'e, 2021 mali yılı sonunda oluşan gayri safi gelirleri temel alınarak, Rekabet Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre idari para cezası kesildi. Bu çerçevede, Samsung'a 227,16 milyon Türk Lirası idari para cezası verildi.

Rekabet Kurumu, takdiri bir şekilde LG Electronics'a 33,87 milyon Türk Lirası ve SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi'ne ise 1,98 milyon Türk Lirası para cezası verilmesine karar verdi.

Editör: Burhanettin Ercuman