2023 Temmuz ayında emekli olan bireyler, maaşlarını %25 oranında artışla aldılar. TÜİK tarafından duyurulan enflasyon verilerine göre, SSK, Bağ-Kur ve tarım sektörü emeklileri, yılın ikinci yarısında maaşlarını %19.77 oranında yükseltilmiş bir şekilde alacaklardı. Öte yandan, memur emeklileri için bu artış oranı %17.55 olarak belirlenmişti.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarında iyileştirmeye gidileceğini açıkladı, ardından emeklilere uygulanacak refah payı Meclis’teki torba yasaya eklendi. Bu nedenle tüm emekliler temmuz ayında maaşlarını yüzde 25 zamlı aldı. 

Nedir Bu Kök Maaaş? Kafalar Neden Karıştı?

Temmuz ayında %25'lik artış, en düşük emekli aylığında bir yükseltmeye tabi olmadığı için, bu zam oranı kök maaşlara uygulandı. Peki, "kök maaş" terimi nedir? Kök maaş, emeklilerin yılda iki kez belirlenen ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son altı aylık enflasyona bağlı olarak güncellenen asıl emekli maaşını ifade eder. Son yıllarda, en düşük emekli aylıklarının artırılması ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut Türkiye Genelinde Tüketici Boykotları, Yüksek Enflasyonla Mücadelede Yeni Boyut

Yani, en düşük emekli maaşı örneğin 5.500 TL'den 7.500 TL'ye yükseltildiğinde, aradaki 2.000 TL'lik farkı Hazine karşılamaktadır. Eğer Temmuz ayında en düşük emekli aylığında herhangi bir iyileştirme yapılmazsa, zam oranı kök maaş temel alınarak hesaplanacaktı.

2023 yılının Ocak ayında, aylık olarak 5.517 TL alan bir emeklinin maaşı, Nisan ayında alınan bir kararla 7.500 TL'ye yükseltilmişti.

Ancak, Temmuz ayında en düşük emekli aylığında herhangi bir artış gerçekleşmediği için, %25'lik zam oranı Ocak ayında belirlenen 5.517 TL maaşa uygulandı.

Böylece, bu emeklinin yeni maaşı 6.896 TL olacaktı. Fakat bu miktar, asgari emekli aylığı olan 7.500 TL'nin altında olduğundan, bu emekliler Temmuz ayında 7.500 TL maaş almaya devam etti.

Editör: Ceyda Güven