Dün ABD Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık faiz artışının ardından yapılan Powell'ın konuşması, piyasalar üzerinde olumlu bir etki yarattı. Powell, para politikası konusunda sabırlı davranabilecekleri yönündeki görüşüyle riskli varlıklara nefes aldırabileceği düşünülüyor. Ağustos ayında FOMC toplantısının olmaması, kripto para piyasalarının önümüzdeki ayı rahat geçirebileceği beklentilerini destekliyor.

Bu gelişmeler sonucunda kripto para piyasalarında sakin ve olumlu bir görünüm hakim. Bitcoin, Fed kararı öncesinde 30.000 doların altına düşmüş olsa da, Powell'ın açıklamalarının etkisiyle düşük hacimli de olsa yukarı yönlü bir hareket gösterdi. Son 24 saatteki volatilitede Bitcoin, 29.400 dolar civarında denge buldu ve piyasa katılımcıları, Bitcoin'in negatif bölgede dirençli kalmasını olumlu bir işaret olarak değerlendirdi.

Diğer altcoin'lerde de pozitif hareketler gözleniyor. Ethereum, 1.850 dolar seviyesinde destek bulduktan sonra karar sonrası 1.875 dolara kadar denge buldu. İlk 20 kripto para arasında Stellar, BCH, SOL ve MATIC gibi altcoin'lerde yükseliş görülürken, TON ve SHIB gibi bazıları ise düşüş yaşadı.

İlk 100 kripto para arasında XLM, XDC, PEPE ve SNX gibi altcoin'ler son 24 saatte çift haneli oranda kazançlar elde etti. Haftalık bazda en çok yükselen altcoin'ler arasında XDC, MKR, LINK, DOGE ve XLM yer alıyor.

Yatırımcıların gözleri nerede olmalı ? Yatırımcıların gözleri nerede olmalı ?

Piyasa değeri 1,19 trilyon doları aşarken, ortalama işlem hacmi 31 milyar dolar civarında seyrediyor. İlk 100'de bulunan 89 kripto para birimi artıda hareket ediyor, bu da piyasada iyimser bir havanın olduğunu gösteriyor. Kripto para piyasalarında önümüzdeki dönemde Powell'ın para politikası ve ekonomiye yönelik açıklamalarının etkileri yakından izlenecek.

Editör: Burhanettin Ercuman