ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Solana (SOL) tabanlı merkezi olmayan bir borsadan (DEX) flash loan yöntemiyle 9 milyon dolarlık kripto para çalmış olan bir kişinin tutuklandığını duyurdu.

ABD Adalet Bakanlığı, ismi açıklanmayan bir merkezi olmayan borsadan 9 milyon doları çalmış olan Shakeeb Ahmed'in 11 Temmuz tarihinde tutuklandığını açıkladı. DOJ tarafından yapılan açıklamada, saldırının 2022 Temmuz ayında gerçekleştiği ve flash loan (flaş kredi) yöntemi kullanıldığı belirtildi.

DOJ, saldırının hangi DEX üzerinde gerçekleştiğini belirtmese de, verilen bilgiler ve çalınan miktarın 2022 Temmuz ayında Cream Finance üzerinde yaşanan saldırıyla uyumlu olduğunu ifade etti.

O dönemde bildirilen bilgilere göre, saldırganlar Cream Finance'den 69.422 SOL ve 6 milyon 497 bin USD Coin (USDC) çalmayı başarmıştı. Saldırganlar daha sonra Cream Finance ile bir anlaşma yaparak çalınan toplam 7,6 milyon dolar değerindeki kripto parayı iade etmiş ve karşılığında 45.455 SOL ödül almışlardı.

DOJ'nun basın açıklamasında, ayrıntılar şu şekilde yer aldı:

"Ahmed, Temmuz 2022’de kripto para borsasının akıllı sözleşmelerinden birindeki bir güvenlik açığından yararlanarak ve sahte fiyatlandırma verileri ekleyerek flash loan tekniğiyle yasal olarak kazanmadığı yaklaşık 9 milyon dolar değerinde bir saldırı gerçekleştirdi ve bu sayede kripto paraları kendi hesabına aktardı."

Yatırımcıların gözleri nerede olmalı ? Yatırımcıların gözleri nerede olmalı ?

DOJ, Ahmed'in 21'den fazla flash loan saldırısı gerçekleştirdiğini ve bu saldırıdan elde ettiği 9 milyon dolarlık varlığı olaydan kısa bir süre sonra işlem gizliliği sağlayan Monero (XMR) gibi kripto para birimlerine çevirerek ve farklı kripto para borsalarına göndererek bu varlıkları aklamaya çalıştığına dikkat çekti.

Ayrıca, LinkedIn kayıtlarına göre Ahmed'in Amazon'da kıdemli bir siber güvenlik mühendisi olarak çalıştığı iddia edildi. Ancak, bir Amazon sözcüsü TechCrunch'a yaptığı açıklamada Ahmed'in artık şirkette çalışmadığını belirtti.

Editör: Ceyda Güven