Mastercard, düzenleyici baskısı ve bankaların kripto şirketlerine yönelik temkinli yaklaşımına rağmen kripto para birimlerini destekleyen kart programını genişletmeyi hedefliyor. Mastercard, kripto para ile ödeme işlemlerini kabul eden ülkelerde kullanılmak üzere Binance, Nexo ve Gemini borsası gibi gibi kripto şirketleriyle debit kart ortaklığı kurdu.

FED sonrası kripto paralar ! FED sonrası kripto paralar !

Mastercard Kripto ve Blockchain Başkanı Raj Dhamodharan, dün Reuters ile yaptığı röportajda dünya genelinde kripto kart programı sundukları düzinelerce şirket olduğunu söylerken bu ortaklık ağını daha da genişletme planları olduğunu söyledi.

Kripto endüstrisinde geçen yıl yaşanan iflasların ardından bankalar, kripto şirketlerine daha temkinli yaklaşmaya başladı. Özellikle Terra protokolü ve FTX’in iflasının ardından düzenleyici kurumlar kripto sektörüne yönelik baskılarını artırırken ABD düzenleyicileri, sektörde önemli bir uyum sorunu olduğu konusunda ısrarcı.

Düzenleyiciler kripto sektöründe uyum sorunu olduğu üzerinde duruyor. Bu görüşe bağlı olarak haraket eden ABD düzenleyicileri arasında SEC, birçok kripto şirketine yaptırım uygularken daha geniş yaklaşımda bulunduğu şirketlere yönelik dava sürecine devam ediyor. Diğer yandan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, uyumluluk sorununu bir adım öteye taşıyarak geçen ay piyasanın en büyük kripto para borsası Binance’e yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu ve uyumluluk sürecinde sahte işlemler yaptığı gerekçesiyle dava açtı.

Raj Dhamodharan, röportaj esnasında Binance’e açılan dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak kart programlarını titiz bir çalışma sonucu başlatıldığını ve sürekli takip edildiğini dile getirdi. Mastercard programının bir dizi uyum süreci olduğunu ve kullanıcıların bu süreçle kontrol edildiğini aktaran Mastercard Kripto ve Blockchain Başkanı, kripto sektöründe temelindeki teknolojiye yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Dhamodharan, Mastercard'ın Blockchain teknolojisini verimli şekilde kullanma konusunda son derece istekli olduğunu söylerken sektörün düzenlemelerin devreye girmesiyle büyümeye devam edeceğine inandığını söyledi.Mastercard Uygulaması Kullanıcıların Selfie İle Ödeme Yapmalarını Sağlıyor  - CyberMag

Editör: Burhanettin Ercuman