Solana, düşük maliyetli ve yüksek hızlı işlem odaklı bir Katman-1 blockchain ağı olarak, NFT oluşturma maliyetlerini azaltacak bir teknolojinin geliştirildiğini duyurdu. "State Compression" adı verilen teknoloji, doğrulanabilir bir zincir dışı depolama işlemi kullanacak ve depolama maliyetlerini düşüren Merkle Tree veri yapısını kullanacak. Bu sayede Solana, NFT oluşturma maliyetlerini azaltacak ve dijital koleksiyonların daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl ciddi ağ kesintileri yaşayan Solana için bu gelişme önemli bir atılım olarak kabul ediliyor. Henüz geliştirme aşamasında olmasına rağmen, yeni teknoloji Dialect ve Crossmint gibi tanınmış NFT platformlarının ilgisini çekmiştir. "State Compression" ile NFT koleksiyonları sıkıştırılacak ve önemli bir depolama tasarrufu sağlanacak, ancak NFT özelliği korunacak. Bu yöntemin en büyük avantajı, düşük maliyetle çok sayıda sıkıştırılmış NFT oluşturma imkanı sunmasıdır.

Kripto Para Borsasına Saldırıda Tutuklama Kararı! Kripto Para Borsasına Saldırıda Tutuklama Kararı!

Bazı piyasa analistleri, Solana'nın bu yeni özelliği ile birçok kullanıcının ağına çekilebileceğini ve sonunda yerel varlık SOL tokeninin yükselişini tetikleyebileceğini düşünmektedir. Son zamanlarda NFT oluşturma maliyetleri, birçok içerik oluşturucusunu NFT sektörüne adım atmaktan vazgeçirmiştir.

Son 24 saatte SOL tokeni %2'ye yakın değer kaybı yaşadı ve 20 dolar seviyesine yaklaştı. Top 10 kripto para birimi arasında yer alan Solana, son iki haftadır 20-21 dolar aralığında işlem görüyor.

Upcoming Solana NFT Projects 2023; Updated List

Editör: Burhanettin Ercuman