Tokenize altın piyasası, sabit kripto para mantığı ile çalışarak altını dayanak varlık olarak kullanır ve bu özellikteki kripto paralar, altının ons fiyatıyla paralel fiyattan işlem görür. Son dönemde ABD’de bankacılık krizinin ortaya çıkması ve krizin Avrupa’ya sıçraması, yatırımcıların birikimlerini güvenli liman varlıkları olarak gördüğü altın, gümüş gibi emtialarla birlikte Bitcoin’e yönelmesine neden oldu. Bu durum, altına dayalı kripto varlıklarının piyasa değerinin yeniden 1 milyar doları aşmasına yol açtı.

Bitcoin 44.000 $ ! Bitcoin 44.000 $ !

Tokenize altın piyasasında az sayıda varlık bulunurken sektör lideri PAX Gold, 552 milyon dolar piyasa değeriyle öne çıkıyor. Tether Gold ise hemen ardından 498 milyon dolarlık piyasa değeriyle ikinci sırada yer alıyor. Bu kripto varlıklar, altının ons fiyatına endeksli olsa da zaman zaman varlık başına %1’lik arbitraj oluşturarak işlem hacimlerinde artışa neden olabiliyor.

Piyasa yorumcuları, 1 milyar dolarlık tokenize altın piyasasının nispeten düşük olduğunu belirtirken, piyasa değerinin önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceği öngörüsünde bulunuyor. Geçen yıl boyunca 1 milyar doların üzerinde hareket eden tokenize altın piyasası, yılın ikinci yarısında düşüş yaşamıştı. Ancak bu hafta kritik eşiğin aşılmasıyla birlikte yeniden yükselişe geçti.

The Block'un CEO'su Larry Cermak, kripto balinalarının kripto risklerini altın olarak korumayı tercih ettiklerini ve kasalarında külçe altın tutmak yerine bunları token olarak dijital ortamda tuttuklarını söylüyor. Yatırımcılar, bankacılık krizinin etkilerinin uzun vadede devam edeceği düşüncesiyle güvenli liman varlığı olarak altına yönelmeye devam ediyor. Bu nedenle altın bugün son bir yılın zirvesine ulaşmış durumda.

Tokenize altın piyasası, geleneksel finans varlıklarının tokenize edilerek Blockchain ağlarına aktarılması gündemiyle de ilgileniyor. Citigroup'un geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir rapora göre, tokenize edilen varlık sektörü, 2030 yılına kadar trilyonlarca varlıktan oluşan bir pazar haline gelebilir.

PAX Gold Coin Nasıl Alınır? › CoinTürk

Editör: Burhanettin Ercuman